Kültür-Sanat

2023 Booker Edebiyat Ödülü'nü "Prophet Song" kitabıyla İrlandalı yazar Paul Lynch kazandı

27 Kasım 2023 10:51

T24 Dış Haberler

İngilizce yayımlanan romanlar için en prestijli ödüllerden olan Booker'ı bu sene İrlandalı yazar Paul Lynch, 5. kitabı "Prophet Song" kazandı. 

Ödül komitesinin başkanı Esi Edugyan, "Prophet Song"u "ruh parçalayıcı ve gerçek" olarak nitelerken, romanın "çağımızın sosyal ve siyasi anksiyetelerini yakaladığını" ifade etti.

Kanadalı yazarı Edugyan, ödül kararının oybirliğiyle alınmadığını ve sonuca varılması için birkaç tur tartışma ve oylama yapılması gerektiğini ifade etti. Karar sürecinin cumartesi günü yaklaşık 6 saat sürdüğü bildirildi.

Ödülü aldıktan sonra Lynch, "Booker'ı memleketim İrlanda'ya götürüyor olmak bana çok büyük mutluluk veriyor" dedi.

Eski bir film eleştirmeni olan Lynch, "Yıllar önce Sicilya'da tatildeyken ani bir aydınlanma yaşadım, yazmam gerektiğini biliyordum ve hayatımın bu yola girmesi gerekiyordu. Yön değiştirme kararı aldım ve yöne değiştirdim. İyi ki de yapmışım" diye konuştu.

Lynch, Booker'ı alarak 50 bin Sterlinlik para ödülünü de kazanmış oldu. 

"Prophet Song", alternatif bir Dublin'de geçiyor. Giderek otoriterleşen hükümetin kurduğu yeni gizli polis servisi, mikrobiyolog Eilish'in evine gelip Öğretmenler Sendikası'nda üst düzey bir yetkili olan eşiyle görüşmek ister. Eilish'in eşi kısa süre sonra yüzlerce diğer siville birlikte kaybolur. Eilish, iç savaş çıkarken dört çocuğunu ve yaşlı babasını bir arada tutmaya çalışır. 

"Prophet Song" henüz Türkçe'ye çevrilmedi.