Kültür-Sanat

20. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali başlıyor

Festival kapsamında 23 ülkeden 38 filmin gösterimi yapılacak

31 Ekim 2022 12:12

20. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali sinemaseverler ile buluşuyor. 5 Kasım'da başlayarak 18 Aralık'a kadar sürecek olan festival kapsamında 23 ülkeden 38 filmin gösterimi yapılacak.

Bu yıl 20. yılına giren Filmmor, ahlak polisi tarafından öldürülen Jina Masha Amini’nin ardından sokaklarda saçlarını savurarak molla rejimine direnen İranlı kadınları iki kadın yönetmen, Füruğ Feruhzad ve Rahşan Beni-İtimad’ın filmlerinin gösterileceği 'Jin Zendegî Özgürlük' bölümüyle açılacak.

Festivalde film gösterimleri, yönetmen ve film ekipleriyle söyleşiler, çevrimiçi olacak. Filmler, “Kadınların Sineması”, “Damdaki Sinemacılar”, “Jin Zendegî Özgürlük”, “Kadın Cinayetleri Önlenebilir”, “Yersiz Yurtsuz”, “Parola: Barış”, “Feminist Bellek” bölümleri altında seyirciyle buluşacak.

Festival boyunca tüm gösterim ve etkinlikler filmmoronline.org’a üye olarak ve her program için ön kayıt yaptırarak Türkçe altyazı ve çeviri seçenekleri ile ücretsiz izlenebilecek. 

Programda, film gösterimlerinin yanı sıra Film Toplayan Kadınlar, Kadın Cinayetleri
Önlenebilir, Yersiz Yurtsuz Sinemacılar, 120 Yıldır Bitmeyen Mücadele: Kadınların Siyasal Temsili forumları, film sonrası söyleşiler ve çevrimiçi buluşmalar var.

Kadınların Sineması bölümünde; "Akan Su Yosun Tutmaz" (Flowing Water Carries No Poison), "Anima Animae Animam", "Antonia", "Bekleyiş" (Expecting a Grain of Sand), "Bekçi" (The Guardian), "Bekleyen Kadınlar" (Suspended Wives), "Çılgın" (Crazy), "Denizatı" (Seahorse), "Doğum Hikayeleri" (Crotch Stories), "Durgun Su" (Stagnant Water), "İplik" (Yarn), "Müşkül" (Kinka), "Nereye Kaçıyorsun" (Where Are You Running to), "Nosema", "Ördekler" (The Ducks), "Sağır" (Deaf), "Sigaralar" (Cigarettes), "Ticaret Politikası" (Store Policy) filmleri var.

Yersiz Yurtsuz bölümümde savaşla, düşüncelerinden dolayı tutuklanma riskiyle, zorunlu göçün bin bir yüzü ve şiddetiyle, yersiz yurtsuzluğun zorluklarıyla baş etmeye çalışan kadınların hikâyelerini anlatan “Almanya’ya Hoş Mu Geldik?" (Welcomed to Germany), "Bitmemiş Cümleler" (Incomplete Sentences), "Bu Yağmur Asla Durmayacak" (This Rain Will Never Stop) "Filistin’i İşlemek" (Stitching Palestine), "Hayalet" (Ghostly), "Hayat" (Jiyan), "Minimal Hayat" (Small Life), "Yol Boyunca" (Along The Way) filmleri var.

Damdaki Sinemacılar bölümünde, yapımcılarından biri Çiğdem Mater olan, Ahu Öztürk’ün yönettiği "Toz Bezi" (Dust Cloth), infazı iki kez yakılarak cezaevinde tutulan Sabite Kaya Ekinci’nin "Bedensiz Ruhlar" (Bodies without Soul), yine Gezi davasından 18 yıl hapis cezası alan Mine Özerden’in "Zilname" filmleri izleyiciyle buluşacak.

"Sessiz Sinemada Sufrajetler" (Suffragettes in the Silent Cinema) ve
1971’de düzeni alt üst ederek İsviçre’de seçme seçilme hakkını kazanan kadınların ilham verici hikâyesinden bir kesit sunan "İlahi Düzen" (Divine Order) filmleri ile Feminist Bellek bölümünde bu yıl 120 yıldır bitmeyen Süfrajet Hareket var. Filmlere eşlik eden 120 Yıldır Bitmeyen Mücadele: Kadınların Siyasal Temsili forumunda ise güneyden kuzeye kadınların deneyimleri bir araya geliyor.

20. Filmmor, saçı gözüktüğü için ahlak polisi tarafından öldürülen Jina Masha Amini’nin ardından sokaklarda saçlarını savurarak molla rejimine direnen İranlı kadınları Jin Zendegî Özgürlük bölümüyle 'selamlıyor.' Yeni Dalga sinemasının öncüsü Füruğ Feruhzad, "Ev Karadır" (The House is Dark) ve Rahşan Beni-İtimad’ın 2001 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yine sokaklarda olan kadınları izleyen "Bizim Zamanlar"

Kadın Cinayetleri Önlenebilir bölümünde, erkeklerin kadınlara karşı savaşta kullandıkları en acımasız silahlardan birini, kimyasal saldırıları belgeleyen "Şiddetin Yüzü" (The Face of Violence) ve İtalya'da kadın cinayetlerinin yanı sıra medya ve yasalardaki kadın düşmanı zihniyetin de üstüne giden "Cinskırım" (Femicide) filmleri var.

Parola: Barış bölümünde Nazi dönemi ve sonrasında Alman kadınların hayatını merkeze alan filmlerin yönetmeni Helma Sanders-Brahms’ın "Almanya Solgun Ana" (Germany, Pale Mother), savaşın anlamsızlığını küçük bir kızın gözünden aktaran "Babamın Çalıya Döndüğü Gün" (The Day My Father Became a Bush) ve "Yaz Ülkesi" (Summerland) gibi önemli filmler yer alıyor.