TARİH

28 Kasım 2021

Yurt dışına gitmek mi zor, dönmek mi?

Gençlerin yurt dışında eğitim almaları ve çalışmaları onları küresel rekabete hazırlayacaktır. Onları ülkemize kazandırmak için yapılması gereken, yurt dışından dönenlerin verimli bir şekilde çalışabilecekleri şartları sağlamaktır.

Devamını Oku

TARİH

21 Kasım 2021

İsveç’ten çevre ve iklim sorunlarına bakış

"COP 26 İklim Zirvesi bende ve pek çok insanda hayal kırıklığı yarattı. Greta Thunberg’in dediği gibi, bana konuşulanların hepsi boş laftan ibaret gibi geliyor. Ne zaman fosil yakıtların kullanımı sıfırlanır, sadece söz verilmez ve eyleme geçilir, işte o zaman hem ülkemiz için hem de dünya için bir umut doğar."

Devamını Oku

TARİH

14 Kasım 2021

COP26 ve kâğıtların geri dönüşümü

Kâğıdın önemini anlamak için tarih boyunca, kullanımındaki çeşitlilik ve yaygınlığı hatırlamakta yarar var.

Devamını Oku

TARİH

31 Ekim 2021

Diploma enflasyonu = İşsizlik

Geçen hafta bazı üniversite mezunlarının kâğıt toplayarak geçinmek zorunda kaldığından bahsetmiştim. Anlaşılan, diplomalı işsizlik ve eğitimde kalite konusunda pek çok okurun söyleyecek sözü varmış. Bu yazıda ilkin okurlardan gelen görüşlerden ve bazı bilimsel çalışmalardan bahsetmek istiyorum. Daha sonra, geçmişimizden örnek vererek geleceğimize yönelik öneriler yapacağım.

Devamını Oku

TARİH

24 Ekim 2021

Diplomalı işsizliğin sosyoekonomik bedeli

Türkiye’de gençler, tek gelecek kapısı olarak gördükleri üniversitelere girmek için olağanüstü bir gayret gösteriyorlar. Aileler de onlara destek verebilmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyorlar. Buna karşılık üniversite mezunu olmak iş bulmak ve iyi bir kariyer yapmak için beklenen faydaları sağlamıyor.

Devamını Oku

TARİH

17 Ekim 2021

Geleceğin üniversitesine Kanada’dan bir bakış

Bir süredir diplomalı işsizlik, insan kaynakları planlama ve meslek eğitimi konularını tartışıyoruz. Bu kapsamda özellikle de iş dünyasından gelen görüşler eğitimle ilgili sorunların farklı açılardan tartışılmasını gerektiğini gösteriyor.

Devamını Oku

TARİH

10 Ekim 2021

Geçmişten geleceğe felsefe ve eğitimi

Eğitim ile ilgili söyleşilere devam ederken felsefe konusuna değinmeden geçmek doğru olmazdı

Devamını Oku

TARİH

03 Ekim 2021

Gelecek için mühendislik eğitimi

Üniversitelerin yeni akademik döneme başladığı günlerde eğitim sık sık tartışılıyor. Ben de bir süredir bu köşede önemli uzmanlarla diplomalı işsizlik ve meslek eğitimiyle ilgili konularda söyleşiler yapıyorum

Devamını Oku

TARİH

26 Eylül 2021

Girişimci akademisyen olmak

Prof. Dr. Aytül Erçil: Girişimcilik erken yaşlardan itibaren öğretilmeli ve gençlerin başarılı olması için destek verilmelidir

Devamını Oku

TARİH

19 Eylül 2021

Gelecek için din eğitimi

Abdülaziz Bayındır: Din eğitiminin temeli Kur'an'daki ayetlerden çözüm üretmeyi sağlayan hikmet metodunu öğrenmek olacaktır. Hikmet eğitiminin özü kitaptaki ayetler ile yaratılmış bütün kainattaki ayetlerin birlikte öğrenilmesidir

Devamını Oku

TARİH

12 Eylül 2021

İş yerinde üniversite için bir örnek: TOBB ETÜ

Öğrencilerin üçte ikisi, Ortak Eğitim yaptığı iş yerlerinden iş teklifi alıyor. Onların da neredeyse yarısı bu şirketlerde işe başlıyor.

Devamını Oku

TARİH

05 Eylül 2021

Danimarka’dan bir bakış: Türkiye için 209 üniversite kaynak israfıdır

Doç. Dr. Erdal Kayacan: Türkiye derhal üniversite sayısını düşürerek kaynaklarını az sayıda ama seçkin üniversitelere yönlendirmelidir. Araştırma-geliştirme bütçelerini az sayıda ve dikkatle seçilmiş araştırmacılara ayırmalıdır.

Devamını Oku