28 Şubat 2024

Geçen seçimde 210 bin gönüllüye ulaşan Oy ve Ötesi’nin gönüllü müşahit hedefi bu seçimde 50 bin

“Çok işimiz var sandıkta” , “Seçim senin sözün” sloganı ile gönüllü müşahit kampanyası başlatan Oy ve Ötesi geçen seçimden farklı olarak ıslak imzalı sandık sonuç tutanağı verileri ile YSK sonuçlarını karşılaştırmak için yeni bir yazılım kullanacak

Türkiye son 10 yılda 7 seçim geçirdi 2017 Referandumu’nu da sayarsak… Neredeyse her bir buçuk yılda bir, milyonlarca seçmen sandık başına gitti, kimine göre doğrudan, kimine göre ise dolaylı olarak sözünü söyledi.

Seçmen-sandık ilişkisinin indirgemeci bir tarafı olsa da sandık siyasetinden beslenenlerin seçmeni sandığa götürmesi kader tayin edici.

Örneğin 14 Mayıs 2023 tarihli Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinin İstanbul ayağında 1 milyon 391 bin 457 seçmen sandığa gitmedi.

14/28 Mayıs seçim sonuçlarının seçmenin bir kısmında moral/motivasyon/değişim umudunu düşürdüğü hep konuşuldu.

Seçmenin ya da yurttaşın seçimle kurduğu ilişki zayıflarsa bunun sandık-seçim güvenliğini de etkileyeceği açık.

31 Mart yerel seçimleri için kolları sıvayan Oy ve Ötesi’nin hedeflediği gönüllü müşahitlik sayısındaki düşüş de bunun bir göstergesi gibi…

Geçen yılki seçimlerde 210 bin gönüllüye ulaşan, Oy ve Ötesi, 31 Mart seçimlerinde bu kez 50 bin gönüllüye ulaşmayı hedefliyor.

2024 seçimlerinde 81 ilde gönüllüye ulaşan Oy ve Ötesi bu seçimde 49 ilde sandık müşahitliği organizasyonu yapacak.

Oy ve Ötesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bilgiç, 31 Mart yerel seçimleri için “50 bin gönüllü ile 182 bin sandıktan veri elde etmeyi hedefliyoruz. 53 milyon 525 bin oyuna sahip çıkacağız” diyerek gönüllere su serpmeye çalıştı. Zira 31 Mart’ta 61 milyondan fazla seçmen oy kullanacak.

49 il arasında 6 Şubat depreminden etkilenen iller de olacak, ki sandık-seçim güvenliğinin kritik olduğu iller bunlar

Oy ve Ötesi’nin gönüllü müşahit için kayıt açtığı iller şöyle:

Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Zonguldak.

Kayıtlar 24 Şubat’ta açıldı.

Oy ve Ötesi Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orkun Erbil de müşahit eğitimlerinin 4 Mart’ta başlayacağını, zaman darlığı nedeniyle online eğitimlere ağırlık vereceklerini söyledi. Bu eğitimlere müşahit olmak istemeyenler de katılabilecek kayıt yaptırmak koşulu ile…

Bu seçimlere özel, belki de motivasyonu da artırmak, belki de seçmenin seçimlere inancını güçlendirmek için “Çok işimiz var sandıkta” , “Seçim senin sözün” sloganı ile gönüllü müşahit kampanyası başlatan Oy ve Ötesi geçen seçimden farklı olarak ıslak imzalı sandık sonuç tutanağı verileri ile YSK sonuçlarını karşılaştırmak için yeni bir yazılım kullanacak.

14 Mayıs saat 17.00'den sonra YSK ve AA'nın verilerine alternatif olarak devreye sokulan CHP seçim sisteminin, ANKA verilerinin yaratılan beklentiyi karşılamaması, sandık başlarını tutan gönüllülerin motivasyonunu nasıl etkileyeceği merak ediliyordu.

28 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde Oy ve Ötesi bu motivasyonsuzluktan etkilenmemişti. Gönüllü müşahit sayısı 70 binden 210 bine çıkmıştı.

Türkiye demokrasinin ahvaline ilişkin sandık torbalarının üzerinde uyuyan, nöbet tutan insanların varlığı bu seçimde de önemli olacak.

Bakalım sandık ve seçim güvenliğinde Türkiye bu kez nasıl bir sınav verecek?

Yazarın Diğer Yazıları

Mehmet Uçum çizgisi AKP için de bir sınav

Bakalım partiye emek harcayanları mı yoksa AKP'ye yön vermeye çalışan bürokratlar mı sondan bir önceki sözü söyleyecek