13 Ekim 2019

Heavy rock'ın 'kozmik kanatları' tekrar açıldı

"Hadi gidip biraz rock yapalım" cümlesini şiar edinmiş grubu takipte kalmanızı tavsiye ederiz

Cosmic Wings, 'Sea of Ongon' adlı EP'siyle heavy rock'ın hakkını yine sonuna kadar veriyor ve ikinci uzunçalarının müjdesini verme yolunda dinleyiciyi umutlandırıyor. Memleket topraklarında sahnelerden 'sert' seslerin yükselerek birbiriyle aynı tornadan çıkmışçasına boy gösteren gitarla müzik yapan isimlerin arasından sıyrılmasını sağlıyor.

Bu elbette iyi bir durum. Zira rock'ın köklerinden sıyrılarak orta sınıf – kentli kitleye hitap eden birçok farklı grup ve sanatçı her gün karşımıza çıkıyor. Bu kategoride kalitenin yere yakın bir seviyede ilerlemesi, birbirine tıpatıp benzeyen melodiler ve sözler, herhangi bir playlist'e arka arkaya koysanız çalan müziğin aynı elden çıktığını sanmanıza sebep olabiliyor.

Elbette durum sandığımız kadar vahim değil. İlk olarak 2016 yılında Tantana Records'tan çıkan, grupla aynı ismi taşıyan albümleriyle Cosmic Wings, alternatif kulvarda çıtayı hayli yukarıya çeken bir grup. Ve o, şimdi iki şarkılık EP'si ile yeniden aramızda.

Grubun 'Sea of Ongon' adlı çalışması, 'Crown of Thorns' ve 'Wind has Blown' şarkılarından oluşuyor. Vokalde Lale Kardeş, gitarda Tarkan Mertoğlu, bas gitarda Baki Turanlı ve davulda Barış Çelenk'in bir araya geldiği grubun bu EP'si yine Tantana Records etiketiyle dijital platformlarda yayınlandı.

Çalışmanın miks'ini Cihan Barış, mastering aşamasını ise Güven Ersoysal tamamlamış.

'Sea of Ongon' Cosmic Wings'in ilk albümünden habercisi olduğu heavy rock türünün devamını getireceği ve ikinci uzun çalanının da müjdesini veriyor gibi. En azından öyle olmasını umuyoruz!..

"Hadi gidip biraz rock yapalım" cümlesini şiar edinmiş grubu takipte kalmanızı tavsiye ederiz.

Yazarın Diğer Yazıları

Bajar'dan 10'uncu yıl hediyesi

10'uncu yılında Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu etiketiyle yayınlanmış 'Altüst/Ser û bin' albümüyle karşımızda olan Bajar'ın müziğini, kendileri bir kategoriye sokmak istemese de folk-rock olarak tanımlamak mümkün

Serin bir soru: 'Özlemekten ölünür mü?'

Vokalde Cansu Saraç, akustik ve elektro gitarda Melih Balta, bas gitarda Meltem Balta ve davulda Emre Ergün'den oluşan Serin, 'Ah' ve 'Konuşmamız Lazım' şarkılarından oluşan EP'siyle karşımızda

Baba Zula 10. albümünde sınırları zorluyor

Baba Zula 10. albümü Derin Derin'de patika yollara sapmaktan çekinmiyor ve hem kendinin hem de dinleyicinin sınırlarını zorluyor