Haberler

Validebağ’da belediyenin döktüğü hafriyat kumları ve molozlar insan zinciri ile temizlendi

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen yapılan çalışmanın yolun düzenlenmesi olduğunu söyledi

21 Eylül 2021 16:15

Üsküdar 'da bulunan Validebağ Korusu'na sabah saatlerinde dökülen molozlar, insan zinciri ile temizlendi. 

İstanbul Anadolu Yakası’nın en büyük doğal yeşil alanlarından Validebağ Korusu’nda sabahın erken saatlerinde koruya gelen belediye çalışanlarının kum ve moloz dökmesi üzerine, Validebağ Gönüllüleri "Validebağ'da şafak operasyonu" paylaşımı ile eylem başlattı. Eylem sırasında gerginlik yaşanırken Belediye'nin araçları engellendi. Validebağ Gönüllüleri, belediye araçlarının Millet Bahçesi projesi için çalışma başlattığını belirterek eyleme devam etti. 

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise, Validebağ Korusu’nda yapılan çalışmanın, betonlaşan yolun düzenlenmesi olduğunu söyledi. 

CHP İstanbul Milletvekili, TBMM Anayasa Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Prof. İbrahim Özden Kaboğlu, bugün sabah saatlerinde Üsküdar Belediyesi tarafından Millet Bahçesi yapılmak istenen Validebağ Korusu’na moloz ve kum dökülmesini eleştirdi. Korunun 1. Derece doğal sit alanı olduğunu hatırlatan Kaboğlu, “Üç ayrı yürütmenin durdurulması kararına karşın, koruyu katleden Üsküdar Belediyesi suç işlemektedir. Yurttaşlarımızı, koruya sahip çıkan ve yaşam alanları için mücadele eden Validebağlılar’a destek olmaya çağırıyorum” dedi.

Koru'da belediye tarafından dökülen molozlar Validebağ Gönüllüleri tarafından yapılan insan zinciri ile temizlendi. 

TIKLAYIN - Validebağ Korusu’nda gerginlik: Belediye koruya moloz ve kum döktü, vatandaşlar isyan etti!

Ne olmuştu?

Validebağ Korusu, 1999’da “doğal SİT alanı” olarak tescillendi. 2014’te iki yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredilen koruya yönelik müdahaleler 2014’te başladı.

Koru için 2018’de “Millet Bahçesi projesi” hazırlandı ancak bu proje de gönüllülerin verdiği mücadele sonucunda hayata geçmedi. Üsküdar Belediyesi Meclisi Mart 2020’de, “olağanüstü” gündemle toplandı ve mülkiyeti Hazine’ye ait olan korunun 261 bin metrekarelik bölümünü bakım ve onarım gerekçesiyle Üsküdar Belediyesi’ne tahsis etti.

Bu gelişmeden yaklaşık bir yıl sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 24 Nisan’da Üsküdar’ı ziyaretinin ardından sosyal medya hesabından Validebağ Korusu’nda Üsküdar Belediyesi’yle “Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi”ni hayata geçireceklerini duyurdu.

18 Haziran’da yaptığı konuşmada, 21 Haziran Pazartesi günü korudaki projenin başlayacağını açıklamasının ardından ise mahalle sakinleri koruda nöbet başlattı.

17,6 milyon liralık “Rehabilitasyon ve Düzenlenme İşi” ihalesi ile koruda 88 dönümlük alana saha çimi döşenmesi planlanıyordu.