Haberler

Saldırıya uğrayan Fatih Koparan: Sürekli tehdit edildiğimi polise daha önce bildirmiştim

15 Eylül 2019 18:05

Marmaris'te kuyumcu dükkânı bulunan, gezgin Fatih Koparan, iş yerine girerken, kalabalık bir grubun sopalı saldırısına uğradı. Saldırıyı Twitter'dan duyuran Koparan, "Arkadaşlar dükkânıma girerken 10 kişi saldırdı, linç ettiler. Lütfen birileri yardım etsin artık" dedi. Hastanedeki tedavisinin ardından Koparan, kendisini döven kişilerin, daha önce hanutçuluk yaptıkları için şikayet ettiği, yan dükkanında çanta satan esnaf olduğunu belirterek, polise şikâyetçi oldu.

Öğle saatlerinde meydana gelen olayda, bir grup, Fatih Koparan'ın önünü kesti. Gruptakilerden biri, Koparan'a "Sen başka yerden git, gel; buradan geçme" dedi. Bunun üzerine Koparan, kendisine engel olmaya çalışan kişileri iterek, dükkanına girmek istedi. Bu sırada ellerinde sopalar olan yaklaşık 10 kişi, Koparan'a saldırmaya başladı. Koparan, tekme tokat dövülürken, çevredekiler de polise haber verdi.

Vücudunun çeşitli yerlerine sopa, tekme ve yumruk darbeleri alan Koparan, evredeki esnafın araya girmesiyle kurtarıldı. İhbar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, kavgaya karıştığı belirlenen 3 kişiyi gözaltına aldı. Sağlık görevlileri ise Koparan'ı ambulansla özel hastaneye kaldırdı. 

"Ölmem mi gerekiyor" 

Fatih Koparan, saldırıyla ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından şunları kaydetti: 

"Arkadaşlar mafya hâlâ dükkânımın önünde, ölümle tehdit ediyor, polis hâlâ gelmedi. İnsanlar linç etmek için toplandı ve uzun süredir gelen yok. Bunlar kaçakçı arkadaşlar. Ben devamlı polise şikâyet ettiğim için rahatsız oldular bir şey yapılmazsa beni öldürecekler. Onlarca kişi ellerinde aletlerle saldırdılar. Hâlâ polislerin yanında ölümle tehdit ediyorlar. Defalarca yazdım burada, defalarca 155'i aradım. Ölmem mi gerekiyor?"

Başı ile vücudunun çeşitli yerlerinde darp izleri ve sağ işaret parmağında kırık olan Koparan, tedavisinin ardından hastaneden taburcu edildi.

Polise şikâyetçi oldu

Taburcu olduktan sonra polis merkezine götürülen Fatih Koparan'ın ifadesi alındı. İfadesinde, kendisine saldıran kişilerden şikâyetçi olan Koparan, şunları söyledi: 

"22 Temmuz'da bu kişiler, dükkânımda bana saldırmışlardı; çünkü hanutçuluk yaptıkları için kendilerinden şikayetçi olmuştum. 3 gün dükkânları kapalı kaldı. 3- 4 gün önce de 155'i arayıp, sürekli tehdit edildiğimi bildirdim. 1,5 aydır sürekli ölümle tehdit ediliyorum. Bugün ise dükkânımın önünü kapatıp, 'başka yerden git, gel; buradan geçme' diyerek küfrettiler. Ben de bunun üzerine yolu kapatan kişileri ittim. Hazırlıklı olmalılar ki bir anda 8-10 kişi toplanıp, sopalarla saldırdılar. Dükkânıma girerek, ağza alınmayacak küfürler edip, ölümle tehdit ettiler. Hazırladıkları planı gerçekleştirdiler. Dükkânımın önünü kapatıp, beni tahrik edip, saldırdılar. Bunları ispatlamak için sürekli kamera ile dolaşmam mı gerekiyor? Bunlar mafya ve çete. Sürekli turistleri rahatsız ediyorlar ve ben de hanutçuluk yaptıkları için şikâyet ediyorum. Herhalde bu gidişle Marmaris'ten gideceğiz; çünkü bu hanutçuluk yapanlara karşı hiçbir şey yapılmıyor."

Önlem amacıyla sivil polis ekiplerinin, Koparan'ın kuyumcu dükkânı önünde nöbet tuttuğu görüldü.

Öte yandan 4 İngiliz turistin, Fatih Koparan'a saldıran kişilerin bulunduğu çantacı dükkanından hanutçuluk yaptıkları gerekçesiyle şikâyetçi oldukları da öğrenildi.

Hanutçuluk nedir?

Turist kafilelerini alışveriş yapmaları için belirlenen dükkânlara götürülmesi ve götüren kişilerin bu işten dolayı komisyon/yüzde almasıdır.