Haberler

Ekoloji Birliği'nden çağrı: "Çambükü halkını yıldırma politikasını kınıyoruz, herkesi yaşamlarını savunan direnişçilere destek olmaya davet ediyoruz"

"Çambükü köyüne organize sanayi 50 anayı ağlatarak kuruluyor"

17 Aralık 2022 16:49

T24 Video Haber

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü köylüleri, mera alanlarına organize sanayi bölgesi (OSB) yapılmasını engellemek için bir ayı aşkın süredir mücadele ediyor. Ekoloji Birliği, hazırladıkları bir video ile Çambükü'ndeki halkın mücadelesine destek çağrısı yaptı.

Ekoloji Birliği tarafından dayanışma çağrısı için hazırlanan videoda köy halkı OSB'lere karşı mücadelelerinde yaşadıklarını anlattı.

"Biz direniyoruz, topraktaki buğdayımız da direniyor"

Videodaki kadınların OSB'lere neden karşı olduklarını şöyle dile getirdi:

"Çambükülü olarak biz direniyoruz, topraktaki buğdayımız da direniyor.", "Onlar kesti biz dikiyoruz, utansınlar.",

"Organize sanayi ağlatarak kurulmuyor. Organize sanayi davulla zurnayla kuruluyor. Çambükü köyüne kurulan organize bir askerle, 50 kişi karşısında, 50 anayı ağlatarak kuruluyor. Bir gecenin içinde Çambükü'nü kara toprağa çevirdiler. 40 yıllık ağaçları yerle bir ettiler."

"Bize 27 sene önce verilen kip diktiğimiz, geçimimizi sağladığımız topraklarımızın üzerine dayatma yapılarak OSB kurulmak isteniyor. Lütfen ülke tarımı adına bizlere sahip çıkın. Bu feryadımızı duymaz ve biz üretici kadınlara sahip çıkmazsanız yarın ülke tarımı bitmiş olacak ve her yer betonlaşmış olacak"

"Halkı yıldırma politikasını asla kabul etmiyor, en yüksek dereceden kınıyoruz"

Ekoloji Birliği açıklamada "Günlük hayatımızın tüm aşamalarında karşımıza çıkan yağmacı, gaspçı, yasa tanımaz tutum sergilemekten çekinmeyen sermaye, onu sahiplenen iktidar ve kolluk kuvvetlerini uyarıyor, sermayeden yana halka ve özellikle kadınlara karşı yürüttükleri şiddet, baskı ve göz altılarla yıldırma politikasını asla kabul etmiyor, en yüksek dereceden kınıyoruz. Çambükü Köyü’nde yapılması planlanan OSB'ye karşı köylü kadınların topraklarını, meralarını, yaşam alanlarını savundukları nöbetleri devam ediyor. Tüm doğa yaşam savunucularını Çambükü Köyü’nde yaşamlarını savunan direnişçilere destek olmaya davet ediyoruz." diyerek organize sanayi bölgesine karşı direnen halka yapılan müdahaleleri kınadı.

TIKLAYIN | Amasya Taşova'da köylüler OSB'ye karşı direniyor; "Topraklarımızı bize verin"

TIKLAYIN | Çambükü köylülerinin OSB eylemi sürüyor: "Devlet, bizi toprağın altına gömdü, bıraktı!

TIKLAYIN | Çambükü köyünde OSB mücadelesi: “Köyden geriye sadece evlerimiz kaldı”

Ekoloji Birliği tarafından yapılan açıklamanın tamamında şu ifadeler yer aldı:

Halkı, köylüyü merkeze koymayan, bilimsel gerçeklikten kopuk, bütün değerleri heba ederek sermayeye teslim olmuş politikalar Amasya, Taşova/Çambükü Köyü’nün tarım arazilerini yağmalamak istiyor.

İstihdam kandırmacası ve kamu yararı bahanesiyle Çambükü köylüsünün tarım, hayvancılık işleri ellerinden alınmakta, geçimlikleri gasp edilmektedir. Halktan kopuk anlayışın aymazlığı köy mezarlığının dahi OSB ye tahsis edilmesine varmıştır. İş makineleri ile köylüye ait yaklaşık 2000 ağaç kesilmiş, tarladaki ürünleri dozerlerle sökülmüştür.

Bilirkişi raporları yapılacak OSB’nin çevre, tarım ve hayvancılığa etkilerini değerlendirmiş, uzun dönemli kamu yararı olmadığına karar vererek bu projeye dur demiştir. Mahkeme süreci devam etmesine rağmen yangından mal kaçırır gibi yasa bilmez-kanun tanımaz irade fütursuzca saldırmaya devam etmektedir.

Ülke genelinde sanayi hamlesi olarak kabul ettirilmek istenen, bu amaçla her köşe başına kondurulan OSB’ler, sermayeye arazi rantı yaratmaktan başka bir anlam taşımamaktadır. Oysa; kırpıla kırpıla dönüştüğü haliyle sermaye çıkarlarının cirit attığı mevcut yasalarda bile, mera ve tarım arazilerine beton, betoncu anlayışın girmesi engellenmiştir. Bir ihtiyaç varsa ki yoktur; OSB kararı yerelde yaşayan halkla beraber alınmalıdır.

Günlük hayatımızın tüm aşamalarında karşımıza çıkan yağmacı, gaspçı, yasa tanımaz tutum sergilemekten çekinmeyen sermaye, onu sahiplenen iktidar ve kolluk kuvvetlerini uyarıyor, sermayeden yana halka ve özellikle kadınlara karşı yürüttükleri şiddet, baskı ve göz altılarla yıldırma politikasını asla kabul etmiyor, en yüksek dereceden kınıyoruz.

Çambükü Köyü’nde yapılması planlanan OSB'ye karşı köylü kadınların topraklarını, meralarını, yaşam alanlarını savundukları nöbetleri devam ediyor. Tüm doğa yaşam savunucularını Çambükü Köyü’nde yaşamlarını savunan direnişçilere destek olmaya davet ediyoruz.

EKOLOJİ BİRLİĞİ