Gün Olur

EDAM Başkanı Ülgen: Trump, yaptırımları askıya aldırabilir ama yaptırımların ortadan kalkması zor

03 Temmuz 2019 17:03

NATO ülkesi Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemini alması, Ankara-Washington ilişkilerini gerdi. Gerilimin sınırları ne olur? Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Derneği (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen, Hakan Aksay'a yorumladı.

G20 zirvesinde Erdoğan-Trump görüşmesini yorumlamanın zor olduğunu dile getiren Ülgen, "Trump, tutumu sürekli değişen bir lider, Türkiye lehine gücünü kullanarak yaptırımları askıya aldırabilir, ancak yaptırımların tamamen kalkması gerçekçi değil" diye konuştu. 

Sinan Ülgen, Türkiye'nin S-400'leri alıp kullanmama seçeneğini mümkün görmediğine vurgu yaparak "Rusya'nın asıl amacı ABD-Türkiye ilişkisine darbe vurmak" dedi. 

Türkiye'nin geçmişteki dış politika tercihleri dolayısıyla kendini Doğu Akdeniz'den izole ettiğini ifade eden Ülgen, "Doğu Akdeniz'de Türkiye karşısında bir ittifak oluştu. Türkiye'nin bölgede gerilimi yükseltmesi de diplomasinin bir parçası" ifadelerini kullandı. 

Libya'daki gelişmeleri de değerlendiren Ülgen, Türkiye'nin Trablus yönetimini desteklediğini, ancak bu desteğin zaman zaman diplomasi dışı yöntemlere dönüştüğünü, özellikle silah sevkiyatının uluslararası kamuoyuna açıklanmasını doğru bulmadığını söyledi.