Haberler

EDAM Başkanı Sinan Ülgen: Türkiye ile Rusya Libya’da farklı cephelerde

08 Kasım 2019 17:33

Arap Baharı olarak tanımlanan kitlesel halk hareketinin rejim karşıtı çatışmalara dönüştüğü ve Muammer Kaddafi'yi 2011 yılında devrilmesiyle Temsilciler Meclisi ve Ulusal Mutabakat Hükümeti adında iki farklı yönetimin ortaya çıktığı Libya'da iç savaş devam ediyor.

Libya'da devam eden iç savaşta Rusya ile Türkiye'nin ilişkileri ve desteklediği gruplar ile ilgili Ekonomi ve Dış Politikalar Araştıma Derneği (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen, T24 Manşet'e yaptığı konuşmada, "Türkiye ile Rusya, Libya'da birbiriyle rekabet edecek olan iki farklı kanadı destekleyecek durumda" dedi. 

Rusya'nın Libya'da askeri anlamda ağırlığını hissettirmeye başladığını söyleyen Ülgen, Rusya ile Türkiye arasında gelişen bir diğer konu da Rusya'nın bu kez Libya'ya ya yönelik askeri yatırımı, bir anlamda Suriye krizinin başlangıcında da olduğu gibi Rusya bu kez Libya'ya da askeri anlamda ağırlığını koymaya başlamış gibi gözüküyor. diye konuştu. 

Rusya ile Türkiye'nin Libya iç savaşındaki iki farklı kanada destek verdiğini vurgulayan Ülger, "Rusya, Libya'da da tıpkı Suriye'de olduğu gibi Türkiye'nin desteklemiş olduğu Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin karşısında yer alan Hafter grubuna destek veriyor" yorumunu yaptı. 

Rusya'nın Türkiye'nin karşı olduğu ittifaka katıldığını belirten Ülger, "Türkiye, bugüne kadar Libya'da drone ve insansız hava araçları kapasitesiyle desteklemiş olduğu kanada yönelik bir takım eylemlerde bulundu. Ama Türkiye'nin karşısında özellikle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır'ın desteklemiş olduğu Hafter grubu vardı. Şimdi Rusya'da Türkiye'nin karşısında olduğu bu ittifaka katılmış gibi gözüküyor. Rusya'nın buraya yapacağı askeri yatırım, Suriye'deki başarılı yatırımı sonrasında da sonuç almaya yönelik olacak. Dolayısıyla Türkiye ile Rusya, Suriye'de ortak hareket etmeye çalışırken bu kez Libya'da farklılaşmış olacaklar ve açıkçası birbiriyle rekabet edecek olan iki farklı kanadı destekleyecek durumdalar" sözlerini dile getirdi.