Videoröportaj

Dizilere siyasi müdahale olabilir ama izlemek zorunda değilsiniz

10 Temmuz 2019 16:12

İyiler, kötüler... Asıl oğlanlar, asıl kızlar... Kalıplar, cesur diyaloglar... Diziler, Türkiye toplumuna dair neler söylüyor? Dizilerin özgürlüğü nerede başlıyor nerede bitiyor? Oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan, Murat Sabuncu'nun sorularını yanıtladı. 

Taylan, dizilerin siyasi etki altında kaldığını söyledi ve 'kimse izlemek zorunda değil' dedi. Dizilerin yapımcılarının yanı sıra izleyenlerin de sorumlu tutulması gerektiğine vurgu yapan Taylan, "Şiddet neden bu kadar kabul görüyor, sorulmalı” diye konuştu.

Türk toplumunun 'oyun' kavramından koptuğunu söyleyen Taylan,  dizilerin hayatı yönlendirmediğini belirtti. Dizilerin toplumu eğitme sorumluluğu olmadığını söyleyen Taylan, “Sanatsal ürün ders kitabı değildir” dedi.

Son zamanlarda tiyatroya olan ilginin arttığına dikkat çeken taylan, tiyatro sergilenecek mekanların yeterli sayıda olmadığını söyledi. Taylan, buna rağmen gençlerin "merdiven altında bile olsa" tiyatro sergilediğini öven Taylan, en güzel eleştirinin alternatif ürün yaratmak olduğunu söyledi.

Geçen hafta yaşamını yitiren yazar Küçük İskender'i anan Taylan, ünlü şair hakkında "muazzam bir huysuzdu, çok özleyeceğiz" diye konuştu.