Haberler

Devlet Bahçeli'den sürpriz video, mesaj kime: Ben sana dost oldum, sen düşman oldun; senden çektiklerim yetti canıma!

24 Nisan 2024 19:35

T24 Video

MHP Genel Merkezi, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin yürüyüş yaparken çekilmiş bir videosunu Ferdi Tayfur'un "Söyleten Sensin" şarkısı eşliğinde paylaştı. 

Bahçeli'nin yürüyüş yaptığı sırada şarkıda geçen sözler ise dikkat çekti. Bahçeli'nin şarkıdaki, "Hep köle misali zincire vurdun, ben sana dost oldum sen düşman oldun. Sen beni kendine göre mi buldun, hainsin diyorsam söyleten sensin. Sana söylediğim sözlere kızma, sitem ediyorsam ettiren sensin. Senden çektiklerim yetti canıma, zalimsin diyorsam söyleten sensin" sözleri ile kime nasıl bir mesaj verdiği merak konusu oldu. 

Bahçeli daha önce de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yaşanan yol inşaatı gerilimine, makam odasında çizmeyle yürüdüğü bir video paylaşarak tepki vermişti. .Zeki Müren’in seslendirdiği Ağlama Sevdam şarkısının da yer aldığı videolu paylaşıma, “Kıbrıs Türk’tür” notu düşülmüştü. Videoda Zeki Müren şarkısının kullanılması ise 1963 yılında yaşanan bir olayı tekrar gündeme getirmişti

 

Ne olmuştu?

Geçen yıl ağustos ayında, KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından Birleşmiş Milletler (BM) kontrolünde bulunan Yeşil Hat üzerindeki Pile köyüne KKTC'den kolay ulaşımı sağlamak üzere hazırladığı Pile-Yiğitler Yolu Projesi, BM ve Güney Kıbrıs ile KKTC arasında gerginliğe sebep oldu. BM Barış Gücü askerlerinin müdahalesi esnasında 8 KKTC polis memuru yaralandı.

Bahçeli, yaşananların ardından, "BM'nin Rumların telkiniyle ortamı germesi sorumsuzluktur. Uluslararası hukuktan kaynaklanan hakların çiğnenmesine göz yumulmayacaktır" mesajı yayımlamıştı.

MHP 19 Ağustos 2023 tarihinde akşam saatlerinde sosyal medya platformu X hesabından, Bahçeli’nin çizmeli görüntülerinin yer aldığı bir paylaşım yaptı.

Zeki Müren’in seslendirdiği Ağlama Sevdam şarkısının da yer aldığı videolu paylaşıma, “Kıbrıs Türk’tür” notu düşüldü.

Bahçeli neden Zeki Müren şarkısı seçti?

Bahçeli'nin Zeki Müren şarkısını tercih etmesinin sebebi ise 1963 yılında Kore gazileri ve Zeki Müren arasında yaşanan hikayeye dayanıyor.

Türk sanat müziğinin "Paşası" Müren, Kıbrıs ambargosunu protesto etmek için, BM'ye pirinç madalyalarını iade eden Kore gazilerine kendi imkanlarıyla, üzerinde Milli Türk Talebe Birliği logosu ile "Kore Gazileri Millî Hizmet Armağanı" yazısının yer aldığı 18 ayar altın madalya hediye etmişti.

Kore Gazileri Millî Hizmet Armağanı (solda), BM Kore Şeref Madalyası

Madalyanın hikayesi

Kore gazilerinin BM'nin kendilerine verdiği madalyaları 1963'te Kıbrıslı Türklere yönelik gerçekleşen saldırılar üzerine BM'ye iade ediyor. Milli Türk Talebe Birliği, gazilerin iade ettiği madalyayı ikame etmek için yola çıkıyor ama para bulamıyor. Bunu duyan "Sanat Güneşi" Zeki Müren, adının duyulmaması şartıyla madalyaların basım masrafını karşılıyor. Daha sonra bu madalya, "Zeki Müren Madalyası" olarak anılmaya başlanıyor.