Haberler

Aracında unutulan 300 bin Euro'yu sahibine teslim eden taksici konuştu: 70 bin lira kredi borcum var; yine olsa yine yaparım

“O parayı hiçbir zaman bulamam"

23 Kasım 2020 17:37

İstanbul Havalimanı’ndan aldığı yolcunun unuttuğu 2,8 milyon lira değerinde 300 bin Euro'yu sahibine teslim eden taksici, “O parayı hiçbir zaman bulamam. 70 bin lira kredi borcum var. Yine olsa hiç düşünmeden sahibine teslim ederim” dedi.

Parayı sahibine teslim ettikten sonra sahibinin kendisine ödül olarak 50 Euro verdiğini ifade eden Olgaç “İçinden o geçti, ona çok teşekkür ediyorum. En azından bende onun kadar mutluyum. Kim bilir kaç yetimin hakkı o parada var. Ben hak etmediğim parayı hiçbir şekilde almak istemiyorum” dedi.

İstanbul Havalimanı'nda taksi şoförü olarak çalışan Engin Olgaç (31), arabasında unutulan ve içinde 300 bin Euro (2 milyon 800 lira) döviz olan çantayı sahibine teslim etti. Parasını kaybettiğini fark ettikten sonra paniğe kapılan yolcu, parasına kavuştuktan sonra sevinç yaşadı ve taksiciye teşekkür etti. 

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan taksici Engin Olaç şöyle konuştu; 

“Teslim ettim bana sarıldı, sevindi, dünyası değişti”

7 yıldan beri İstanbul Havalimanı’nda taksicilik yaptığını belirten Olgaç, "Arabayı yıkamaya götürdüğümde çantayı fark ettim. Çantanın içinde her şey olabilirdi. Bomba da olabilirdi. İçini açtıktan sonra yüklü para gördüm. Baya heyecanlandı, korkmuştu. Kendisine teslim ettim. Bana sarıldı, sevindi, dünyası değişti."

“Kim olsa benim yerimde aynı şeyi yapardı, yine olsa yine yaparım”

Hiç düşünmeden parayı sahibine ulaştırmak için harekete geçtiğini ifade eden taksi şoförü Olgaç, “Salgın nedeniyle aylık olarak kazandığımız paradan fazla bir şey kalmıyor. O parayı hiçbir zaman bulaman. O para bizim hakkımız değil. Hak sahibine teslim ettim mutluyum, gururluyum. Kim olsa benim yerimde aynı şeyi yapardı. Yine olsa yine yaparım. Üç bankaya 70 bin lira kredi borcum var. Hiç düşünmeden sahibine teslim ederim” ifadelerine yer verdi.

“Kendisini ödüllendireceğiz örnek bir davranış sergiledi”

İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can ise duyarlı taksicinin gösterdiği örnek davranışın ödüllendirileceğini belirterek, “Bugüne kadar takside bulunan en yüksek rakam. Biz kendisine yılın değil son 10 yılın şoförü ilan edeceğiz. Kendisini ödüllendireceğiz. Örnek bir davranış sergiledi.Bu onun ömrü boyunca kazanamayacağı bir para. O hiç düşünmeden parayı sahibine teslim etti. Bizim için gurur verici bir olay” değerlendirmesinde bulundu.

TIKLAYINIZ - Taksici aracında unutulan 300 bin Euro'yu sahibine teslim etti