Haberler

AKP’li Çelik: Cumhur İttifakı olarak hepimiz sahadayız

06 Şubat 2023 19:09

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Kahramanmaraş merkezli depreme ilişkin olarak, “Cumhur İttifakı olarak hepimiz sahadayız, AK Parti ve MHP genel merkezi üyelerimizi ilgili bölgelere gönderdik.” dedi.

Çelik, "Her yerde büyük bir afetle karşı karşıyayız. Gerçekten büyük bir imtihanla karşı karşıyayız. Adana'da şu anda 60'a yakın can kaybımız var, 750 civarında yaralımız var. Ama enkaz altında vatandaşlarımız olduğunu biliyoruz. Buralarda büyük bir titizlikle uzman ekiplerimiz çalışmalarını gerçekleştiriyor" diye konuştu.

Evlerinden tahliye edilen kişilerin spor salonları ve camilerde kalabileceğini söyleyen Çelik şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımız haklı olarak bu enkazların olduğu yerleri terk etmeyebiliyorlar fakat her türlü tedbir alınmıştır. Bu enkazlar kaldırılırken etrafındaki binaları da boşaltıyoruz. Kalmak isteyen vatandaşlarımız için her türlü imkan sağlanmıştır. Oteller, spor salonları, camiler açılmıştır. Yemek ve diğer ihtiyaçlar konusunda tek tek geziyoruz yıkılan binaların olduğu yerleri. Herhangi bir şekilde şu anda bir eksik gözükmüyor. Ama eksik olduğu anda da yerine getirebilecek şekilde kapasitelerimiz hazır.

Tabii en önemlisi uzman ekiplere yardımcı olmak. Onun için de onların çalışmasına müdahale etmek gerekiyor. Onlar çeşitli yöntemlerle enkaz altında kalanları tespit etmeye, oradan çıkarmaya çalışıyorlar. Zaman zaman buraya daha çok araç girseydi, vinç gelseydi gibi talepler oluyor, elimizde her türlü araç için fazlasıyla imkan ve kapasite var. Eğer ihtiyaç duyulursa bunları sevk edecek şekilde bütün imkanlarımız var. Uzman ekipler ne derse o şekilde çalışmak gerekiyor. Vatandaşlarımızdan istirhamımız herhangi bir şekilde enkaza kendileri müdahale etmesinler. Muhakkak uzman ekiplerin yönlendirmesine baksınlar

"Devletimiz güçlüdür"

Hastanelerimizde ve diğer yaralılarımızın tedavisi için bütün imkanlarımız ve altyapımız hazır. Devletimiz güçlüdür. Bütün dualarımız, gayretimiz enkaz altındaki vatandaşlarımızın çıkarılması içindir. 

"Cumhur İttifakı'nın teşkilatları sahadadır"

Depremden etkilenen diğer illerde olduğu gibi Adana'da da can kayıplarımız var. Hepsine Allah'tan rahmet diliyoruz. Cumhur İttifakı olarak hepimiz sahadayız. Hem AK Parti Genel Merkezi hem MHP Genel Merkezi milletvekillerimizi, MKYK üyelerimizi bölgelere gönderdik. Hepimiz bu çalışmalarda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Cumhur İttifakı'nın teşkilatları sahadadır, bütün arkadaşlarımız istenildiği taktirde yardımcı olacak şekilde çalışmalara yardımcı olmaya çalışıyorlar. Hepimiz belli illere dağıldık, her ilde bakanlarımız var. Cumhur İttifakı'ndan genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, MKYK üyeleri, teşkilatlarımız var. Bu şekilde iller paylaşılmış durumda. Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Büyük bir imtihan ile karşı karşıyayız. Bu imtihanı inşallah birlik, dayanışma içerisinde hep beraber aşmaya çalışacağız.

Enkazın etrafında kendi canlarını, sevdiklerini bekleyen vatandaşlarımız haklıdırlar, onların üzüntülerini, kaygılarını hiçbir şeyle ölçmek mümkün değil. Ama burada da şundan emin olunsun, yeterli sayıda ekip, yeterli sayıda araç bu enkazlara müdahale ediliyor. Etrafta çok fazla kalabalık olduğu zaman içeriyi dinlemede de problem yaşıyorlar. Şu anda yapmamız gereken en önemli şey, birincisi arama-kurtarma ekiplerine çok lazım olduğu için cep telefonlarını meşgul etmemek. Öte yandan o bölgelerde trafik sıkışıklığı ortaya çıkarmamak gerekiyor. Trafik sıkışınca o bölgelere yapılacak müdahalelerde sıkıntı yaşanıyor.

Sosyal medyadaki enkaz altından ve diğer yerlerden gelen ihbarlar değerlendiriliyor. WhatsApp'ta ve normal telefonlarda AFAD'ın ihbar hatları var. Doğrudan valiliklere ve AFAD'a bildirilsin"