Politika

Zülfü Livaneli'den İmamoğlu'na destek: 94'te yarım bıraktığımız bayrağı yükselteceğine inanıyorum

"Yaşar Kemal yaşasaydı, Ekrem İmamoğlu'na ve Ali Kılıç'a oy verirdi"

16 Mart 2019 16:49

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ile Maltepe'de yapılacak olan Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nin temel atma törenine katılan sanatçı Zülfü Livaneli, kendisinin İBB başkan adayı olduğu döneme gönderme yaparak, "1994'te yarım bıraktığımız bir iş var. Çok az bir oy farkıyla Türkiye'nin seyri değişmişti. Ekrem İmamoğlu'nun, bizim 94'te yarım bıraktığımız bayrağı alıp yükselteceğine inanıyorum. Yaşar Kemal yaşasaydı, Ekrem İmamoğlu'na ve Ali Kılıç'a oy verirdi'' dedi.

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, öğle saatlerinde, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve CHP yöneticileri, milletvekilleri ile sanatçı Zülfü Livaneli'nin de hazır bulunduğu Altayçeşme Mahallesi'ndeki Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nin temel atma törenine katıldı.

"1994'te yarım bıraktığımız bir iş var"

halktv.com.tr'de yer alan habere göre, törende konuşan sanatçı Zülfü Livaneli , ''1994'te yarım bıraktığımız bir iş var. Çok az bir farkla Türkiye'nin seyri değişti. Ekrem İmamoğlu'nun, bizim 94'te yarım bıraktığımız bayrağı alıp yükselteceğine inanıyorum. Yaşar Kemal yaşasaydı, Ekrem İmamoğlu'na ve Ali Kılıç'a oy verirdi. 1 Nisan'da, AK Parti'ye güzel bir İstanbul sürprize yapalım'' dedi.

''Çocukları eşitlemeye geliyorum''

Son olarak sahneye İmamoğlu çıktı. Yaşar Kemal'in adının verildiği kültür merkezinin temel atma törenine katılmaktan gurur duyduğunu belirten İmamoğlu, konuşmasında şunları söyledi: "Şu omuzlarıma öyle sorumluluklar yüklüyorsunuz ki, inanılmaz. Ama birinci sırayı çocuklara veriyorum. Çocukların o pırıl pırıl gözleriyle gelip, hiçbir şey talep etmeden karşılıksız size kucak dolusu sarılıp sonra, 'İnşallah seçilirsiniz' diyor ya, bunun tarifi yok. Öyle bir sorumluluk yüklüyorlar ki, o zaman diyorsun ki, ben bu şehrin çocuklarına hizmet etmeliyim, ben bu şehirde Maltepe'deki Kadıköy'deki, Sultanbeyli'deki, Başakşehir'deki, Bağcılardaki çocukları eşitlemeye geliyorum. Aynı seviyede hizmet sunmaya geliyorum. İkinci sırayı kadınlara veriyorum. Toplumun kaygılarını yürekten sezen ve inanın öyle güzel duygularla sahiplendiniz ki, dünyanın en değerli duygularıyla beni sahiplendiniz. Herkese sevgilerimi saygılımı sunuyorum. Biz, bu şehirde kadınların hayatta eşit bir şekilde var olmalarını, bu şehri onlar için güvenli bir hale getirmeyi, çağdaşlığı her koşulda eşit bir şekilde yürütmeyi sağlamayı, bu güzel ortamı İstanbul'un her köşesiyle kadınlara uygun bir şekle sokmayı var etmeye geliyoruz. İstanbul'da çocuklar ve kadınlar mutlu değilse bu şehirler mutlu olamaz."

"Partizanlığı bu şehirde bitireceğiz"

İBB'de partizanlığı bitirmeye geldiklerini kaydeden İmamoğlu, "İstanbul'un vakti çalındı. Zülfü Livaneli ağabeyime teşekkür ediyorum. Şüphe duymasın o yarım kalan işi 1 Nisan'da bitireceğiz. 1 Nisan'da o kadar güzel o kadar değerli işler üreteceğiz ki gurur duyacaksınız. Dışarıda kimseyi bırakmayacağız. İnanın her yerde söylüyorum ben Cumhuriyet Halk Partili olmakla gurur duyuyorum. Ben CHP'nin evladıyım. Ancak şunu söyleyeyim, bu kardeşiniz herkese eşit davranırken, tüm partililerin oyunu isteyip, herkese hizmet ederken, ilk saygı duyması sahiplenmesi gerekende CHP'lilerdir. Yani biz partizanlığı bu şehirde bitireceğiz. Boğdular bizi partizanlığa boğdular, çok kötü yaptılar, insanları ayırdılar. Yapılacak işleri yapmadılar, yapılacak işleri yapmadılar, hata üzerine hata yaptılar. Sonra ihanet ettik dediler. Biz bu şehre artık ihanet edilmesini istemiyoruz, ne ihanet edeceğiz. Ne de edene müsaade edeceğiz" dedi. Temel atma töreninden sonra Maltepe turuna çıkan İmamoğlu, yol boyu kendisine ilgi gösteren vatandaşlara, seçim otobüsünden kısa bir konuşma yaptı.