Gündem

Zerin Kılınç’ın ölümüyle ilgili beraat kararına Cumhuriyet Başsavcılığı ve aileden itiraz: Düşmedi, itildi!

“Lan canını alacam diyorum” diyerek tehdit mesajları atmış

14 Ağustos 2023 07:50

Zerin Kılınç’ın şüpheli bir şekilde ikinci kattan düşerek ölümüyle ilgili davada, sanık Yılmaz Sazak hakkında verilen beraat kararına çifte itiraz geldi. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Kılınç’ın ailesi sanık hakkındaki beraat kararı için istinaf başvurusunda bulundu. Savcılık, Kılınç’ın “itildiğini” savundu.

Hürriyet’ten Hasan Benli’nin haberine göre, Eskişehir’de dava dosyasına göre, bir çocuk annesi Zerin Kılınç (36), 20 Haziran 2022 günü saat 21.34’te oturduğu dairenin ikinci katının penceresinden düşerek yaşamını yitirdi. İntihar mı cinayet mi tartışmasının yaşandığı olayla ilgili olarak birlikte yaşadığı sevgilisi Yılmaz Sazak (34) hakkında, “kadına karşı kasten öldürme” suçundan dava açıldı. Yargılamada, 17 Temmuz'da mahkeme “şüpheden sanık yararlanır” ilkesi uyarınca sanığın beraatına karar verdi. Mahkeme gerekçeli kararında, olay günü morali bozuk olan Zerin Kılınç’ın pencereyi açarak kendisini aşağıya bıraktığı görüşünü savundu. Yılmaz Sazak’ın maktulün bacağını dışarı çekip kendisini boşluğa bıraktığını beyan ettiğine işaret eden Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, itiraz başvurusunda bulundu.

Savcılık: Kontrollü bir şekilde atlama olayı gerçekleşmemiş

Savcılık tarafından, “Maktulün sırtüstü yere sert bir şekilde düştüğü, ayrıca maktulün düşerken tabelaya da çarptığı dikkate alındığında kendi isteğiyle kontrollü bir şekilde atlama olayının gerçekleşmediğinin, şüphelinin anlatımıyla olayın gerçekleşme şeklinin örtüşmediği” değerlendirilmesi de yapıldı.

Süpürge sapıyla dövmüş, küllük fırlatmış

Savcılık, sanık ile maktul arasında kıskançlıktan kaynaklı tartışmalar olduğu, bu nedenle olaydan 16 gün önce Sazak’ın Zerin Kılınç’a, “Lan canını alacam diyorum“ şeklinde tehdit içerikli mesajlar gönderdiğini de dikkat çekerek, “Olay tarihinde maktulün ikametinde taraflar arasında tartışmanın çıktığı, sanığın maktulü darp ettiği, süpürge sapıyla maktule vurduğu, süpürge sapının kırıldığı, kül tablası fırlattığı, olay esansında pencereye yakın maktulü iterek yere düşüp ölümüne sebep olduğu, sanığın nitelikli kasten adam öldürme suçundan cezalandırılması gerekirken, mahkemece eksik inceleme neticesinde beraat kararı verilmesinin usul ve esas yönünden kanuna aykırı bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.