Dünya

Zelenski, Türkiye'den Azov komutanlarıyla döndü; Kremlin, Ankara'ya tepki gösterdi

Azov komutanları, Ankara'nın arabuluculuğunda Rusya-Ukrayna arasında yapılan esir takası anlaşması kapsamında Türkiye'de bulunuyordu

08 Temmuz 2023 22:14

T24 Dış Haberler

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, Türkiye'den Ukrayna'ya dönerken, Rusya'yla yapılan anlaşma kapsamında Türkiye'de kalması kararlaştırılan 5 Azov Taburu komutanıyla birlikte döndü. 

Rusya, Türkiye'nin komutanların Ukrayna'ya dönmesine izin vererek anlaşmayı ihlal ettiğini söyledi.  

Zelenski, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye'den eve dönüyoruz ve kahramanlarımızı da eve getiriyoruz" yazdı. 

Ukrayna lideri, anlaşma kapsamında Türkiye'de bulunan Denys Prokopenko, Svyatoslav Palamar, Serhiy Volynsky, Oleh Khomenko, Denys Shleha'nın kendisiyle birlikte uçağa bindiği anların görüntülerini paylaştı. 

 

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin en kanlı sayfalarından birine sahne olan Mariupol şehrinde direnen Azov Taburu, sonunda Rusya'ya teslim olmuştu.

21 Eylül'de, Türkiye'nin arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna, 200 savaş esirini takas etti. Zelenski, anlaşmanın ardından 5 Azov Taburu komutanının savaş sonuna kadar Türkiye'de kalacağını duyurmuştu:

 “Recep Tayyip Erdoğan’la anlaşmamız kapsamında serbest bırakılan beş Azov komutanı savaşın sonuna kadar Türkiye’de rahat koşullarda olacak. Ailelerini görebilecekler. Halkımızı özgürleştirme hususunda liderlik eden rolü için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a samimi teşekkürlerimi sunuyorum” .

Azov Taburu, 24 Şubat'ta Rusya'nın Ukrayna'yı topyekun işgal girişimini başlatmasından önce de Neo-Nazi görüşlere sahip olmakla suçlanıyordu. "Ukrayna'daki neo-nazi varlığı" iddiaları, Rusya'nın işgale gösterdiği ana gerekçelerden biriydi.

Kremlin: Türkiye anlaşmayı ihlal etti

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye'nin Azov Taburu komutanlarını serbest bırakarak anlaşmaları ihlal ettiğini söyledi. 

Rus devlet haber ajansı RIA'nın aktardığına göre Peskov, esir takası anlaşması kapsamında Azov komutanlarının savaşın bitimine kadar Türkiye'de kalmalarının kararlaştırıldığını vurguladı ve serbest bırakıldıkları konusunda Rusya'nın bilgilendirilmediğini söyledi.