Dünya

Zaporojye Nükleer Santrali'nde faaliyet tamamen durduruldu

11 Eylül 2022 09:08

T24 Dış Haberler

Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan ve 24 Şubat'ta başlatılan işgal sonrası Rusya'nın kontrolüne geçen Zaporojye Nükleer Santrali'nde faaliyetlerin tamamen durdurulduğu bildirildi.

Reuters'ın aktardığı habere göre, santralden sorumlu Ukrayna devlet kurumu Energoatom, Ukrayna'da Rusya'nın elindeki Zaporojye Nükleer Santrali'ndeki operayonların tamamen durduğunu açıkladı. 

Kurum, santralin altıncı ünitesinin elektrik şebekesinin bağlantısını kestiğini duyurdu.

Santralin, Ukrayna şebekesiyle bir bağlantısının 11 Eylül gecesi tekrar sağlandığı bilgisine yer verilen açıklamada, “Böylelikle santrale elektrik verilebildi ve santralde çalışan tek reaktörün faaliyetinin durdurulmasına ve en güvenlisi olan ‘soğuk durdurma’ durumuna geçirilmesine karar verildi.” ifadesi yer aldı.

Avrupa'nın en büyük nükleer santrali

Ukrayna'nın güneydoğusundaki Zaporojye Nükleer Santrali, Avrupa'nın en büyük nükleer santrali konumunda bulunuyor.

6 nükleer reaktör ve 5 bin 700 megavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip santral, Ukrayna'daki toplam elektriğin yüzde 20'sini sağlıyor.

Santral, 4 Mart'ta Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu kontrolünde olan santralin çevresinde topçu saldırıları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu saldırılar konusunda birbirini suçluyor.