Yaşam

Yunanistan Göç Bakanı'ndan Türkiye açıklaması

"Adalardaki problemleri çözmenin önemli koşullarından bir tanesi Türkiye ile açık bir iletişim"

02 Mayıs 2018 22:58

Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitsas, ülkesindeki sığınmacı sorununa ilişkin, "Adalardaki problemleri çözmenin önemli koşullarından bir tanesi Türkiye ile açık bir iletişim ve diyalogtur. Türk mevkidaşımla iyi seviyede bir iş birliğimiz var" dedi. Avrupa ülkelerinin kapalı sınır politikasını da eleştiren Vitsas, "Bu sorunun panzehiri Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki (göçmen) mutabakatıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitsas, Midilli'de düzenlenen 14'üncü Kuzey Ege Kalkınma Konferansı kapsamında bir panelde, Yunan adalarındaki sığınmacı sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Ege adalarındaki halkın sabrına..."

Göç politikasının sadece sığınmacıların tutulduğu Ege Adaları'ndaki halkın sabrına dayandırılamayacağını belirten Vitsas, aşırı kalabalık kamplardaki sığınmacı sayısının Eylül 2018'e kadar kapasitelerine göre düşürüleceğini açıkladı.

"Avrupa ülkeleri, imzaladıkları göçmen mutabakatına uysun"

Vitsas, sığınmacılara ilişkin faaliyetlerinde Cenevre Sözleşmesi'ne göre hareket ettiklerine işaret ederek, "Öte yandan, Avrupa ülkelerinin kapalı sınır politikasının panzehiri Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki (göçmen) mutabakattır." değerlendirmesinde bulundu.