Gündem

YSK, seçmen listelerini askıya çıkardı; itiraz süresi 2 Nisan'da dolacak

20 Mart 2023 18:18

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçmen listelerini bugün askıya çıkardı ve seçmen kayıtlarını “www.ysk.gov.tr” adresinden sorguya açtı. Yurttaşlar, kendi evlerindeki ve yaşadıkları binadaki seçmen kayıtlarını bu adres üzerinden kontrol edebiliyor. Seçmen listelerine itiraz süresi 2 Nisan’da dolacak.

14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde geçerli olacak seçmen listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin listeler, güncellenmek üzere ilçe seçim kurullarınca bugün askıya çıkarıldı. Listelere itirazlar, bugünden başlamak üzere 2 Nisan’a kadar yapılabilecek.

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü de bugün sabah saat 08:00’den itibaren “www.ysk.gov.tr” adresinden ilan edildi ve itiraz süresi başladı.

YSK’nın açıkladığı seçim takvim uyarınca, bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtları da bugünden itibaren “www.ysk.gov.tr” adresinden sorguya açıldı. Yurttaşlar, bugün itibarıyla kendi evlerindeki ve yaşadıkları binadaki seçmen kayıtlarını internet üzerinden kontrol edebiliyor.

Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nce elektronik ortamda hazırlanan muhtarlık bölgesi askı listeleri ile Yurt Dışı Seçmen Kütüğü, Seçim Bilişim Sistemi (SEÇSİS) Siyasi Parti Portalı (SİPPORT) üzerinden siyasi partilerin erişime açıldı. Seçmen listeleri, talepleri halinde ve tutanak karşılığında siyasi partilerin genel merkez yetkililerine, siyasi partilerin ilçe başkanlıklarına gönderilmek üzere elden teslim edilecek.

Hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan ve seyyar sandıklarda oy kullanmak isteyen seçmenler için ilçe seçim kurulu başkanlığına veya muhtarlığa yapılacak başvuruların süresi de bugün başladı.

Seçmenler tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterilmek isteyenlerin YSK’ya yapmaları gereken başvurunun süresi ise bugün oldu.

ATA İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, bugün YSK’ya gelerek cumhurbaşkanı adaylığı için başvuru yapan isimler oldu. (ANKA)