Politika

YSK'nın İstanbul kararı TBMM'nin durumunu tartışmaya açtı; 31 Mart için 64 gün kapalı kalan Meclis bu kez çalışacak mı?

TBMM Başkanvekili Gök: Meclis her durumda çalışmalıdır

06 Mayıs 2019 22:34

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), ana muhalefet partisi CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesi daha önce 31 Mart seçimleri nedeniyle 64 gün boyunca yasama çalışması yapamayan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) durumunu yeniden tartışmaya açtı.

Muhalefetin bu kez olası bir çalıştırmama tavrına direneceği belirtilirken Meclis Başkanvekili Levent Gök, “Meclis her durumda çalışmadır” dedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin halkın meclisi olduğuna dikkat çeken Gök, T24’e, “Her durumda toplanmalı ve halkın yararına çıkacak kanunlarda çalışmalarını sürdürmelidir. Meclisin uzun süreli çalışmaması kabul edilebilir bir durum değildir. Meclis, demokrasinin en önemli öğelerinden biri halkın iradesinin yansımasıdır. Halkın iradesinin temsilcisi olan milletvekillerinin görüşlerini Meclis’te dile getirmelidir. Bu kesinlikle kesintiye uğramamalı ve Meclis her durumda çalışmalıdır” diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu, yerel seçimler nedeniyle 24 Şubat tarihinde çalışmalara ara vermişti. İstanbul seçiminde yaşanan kriz nedeniyle çalışmalarına 64 gün sonra geçtiğimiz hafta başlayabildi. TBMM’nin Ekim ayından bu yana yaptığı birleşim sayısı 71’de kaldı. 24 Şubat’tan bu yana olan 12 birleşimde (23 Nisan Özel Oturumu hariç) ise Genel Kurul, Başkanlık Divanı oluşmadığından toplanamadı.

Şimdi ne olacak?

23 Haziran 2019 İstanbul seçiminde Meclis’in ara verip vermeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak. TBMM’de seçim öncesi verilecek ara vermeler teamülen ve gurupların anlaşmasıyla oluyor. Ancak, Meclis’te uzun seçim arası vermeden çalışmaların devam ettiği süreçlerde  yaşandı.

Parti grupları toplandı

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK)  İstanbul seçimlerini iptal kararının ardından siyasi partilerde başlayan yoğunluk Meclis’e kayıyor. AKP, CHP, HDP ve İYİ Parti yarın Meclis’te gurup toplantılarıyla mesajlarını verecek. MHP’nin gurup toplantı yapıp yapmayacağı henüz belli olmadı.

YSK’nin kararının ardından gözlerin çevrildiği CHP’de Merkez Yönetim Kurulu (MYK), olağanüstü toplandı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nin telefonla Ekrem İmamoğlu'nu arayarak kısa bir değerlendirme yaptığı ve Ankara’ya çağırdığı belirtildi. YSK kararının ardından İYİ Parti de genel başkan Meral Akşener'in başkanlığında olağanüstü toplantı yaptı. AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.