Bilim / Teknoloji

YouTube, Ukrayna savaşı ile alakalı 70 bin içeriği kaldırdı

24 Mayıs 2022 16:32

Video akış platformu YouTube, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile alakalı yayınlanan 70 binden fazla videoyu platformdan kaldırdığını açıkladı.

 Platform, kaldırılan videoların içerik politikalarını ihlal ettiğini söyledi. Şirket, kaldırılan videoların Rusya yanlısı içeriğe sahip olduğunu bildirdi.

YouTube, Rusya'nın en büyük video platformu

YouTube, içerik oluşturucuların işgal gibi olayları reddetmesini veya önemsizleştirmesini yasaklayan kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 70 binden fazla videonun haricinde 9 binden de fazla kanalı kapattığını açıkladı.

The Guardian'a yaptığı açıklamada YouTube'un baş ürün sorumlusu Neal Mohan: "Büyük şiddet olayları politikamız var ve bu, büyük şiddet olaylarının inkarı gibi şeyler için geçerli: Holokost'tan Sandy Hook'a kadar her şey. Elbette Ukrayna'da olanlar büyük bir şiddet olayıdır. Ve bu politikayı benzeri görülmemiş bir eylemde bulunmak için kullandık." dedi.

Rusya'daki en büyük video paylaşım platformu olan YouTube'un ülkede 90 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Platform, kaldırılan videolar ve kanallar hakkında ayrıntılı bir açıklama yapmadı ancak Mohan, bunların çoğunun Rus hükümeti tarafından desteklenen kişi veya kurumlarla alakaları olduğunu söyledi.