Gündem

YÖK Başkanı Saraç, eski rektörün "Yabancı bir kadınla tokalaşmak ateş tutmaktan korkunç” sözlerini böyle değerlendirdi: Bunlar kişisel şeyler

05 Haziran 2021 08:02

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, eski Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Talha Gönüllü’nün dikkati çeken, “Yabancı bir kadınla tokalaşmak ateş tutmaktan korkunç” ifadesini, "Bunlar kişisel şeyler" diyerek değerlendirdi.

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’nda Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç sunum yaptı. AKP’li Öznur Çalık başkanlığında önceki gün yapılan toplantıda Saraç’a soru sormak için söz alan CHP’li Aysu Bankoğlu, eski Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Talha Gönüllü’nün “Resûl-i Ekrem Efendimiz, yabancı bir kadının elini tokalaşmak için tutmanın, ateş tutmaktan daha korkunç olduğunu haber vermiştir” sözlerini anımsattı.

"Bunda bir mesele yok yani"

Bu tip açıklamaların kişisel olduğunu savunan Saraç, “Bunlar kişisel şeyler. Yani üst bir yöneticinin -eğer bir üst yönetici olma iradesini ve kabulünü göstermişse- toplumun yerleşik kurallarını da dikkate alma durumu var. Bunda bir mesele yok yani. Bu soruyu herhalde ‘Fikriniz nedir’ diye sordunuz” karşılığını verdi. Saraç, konuşmasının devamında Gönüllü’nün sözleriyle ilgili fikirlerini paylaşmadı.