Gündem

Yılmaz Özdil'e beraat kararı

Özdil, hakkında "Cesetleri camilerimize sokulmasın" diyen Doç. Dr. Ebubekir Sifil'e yönelik, "Yobazın tehdidi" başlıklı bir yazı kaleme almıştı

02 Şubat 2023 10:58

"Cesetleri camilerimize sokulmasın" diyen Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ebubekir Sifil'e, "Yobazın Tehdidi" başlıklı köşe yazısında hakaret ettiği iddiasıyla 4 yıla kadar hapsi istenen gazeteci-yazar Yılmaz Özdil'in beraatine karar verildi. 

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Özdil ile şikayetçi olan Sifil katılmadı. Duruşmada söz alan Sifil'in avukatı Mehmet Akif Mavi, "Bu gibi ifadelerin suç çerçevesinden çıkarılması, köşe yazarlarına herkesi aşağılama ve sözle saldırma imkanının yargı eliyle sunulması anlamına gelir. Sanığın cezalandırılmasını talep ederiz" dedi.

Özdil'in avukatı Fahri Emeksiz ise, "Müvekkil, kesinlikle suç işleme kastıyla hareket etmemiştir, gazetecidir. Dolayısıyla basın ve ifade özgürlüğü çerçevesinde beraat kararı verilmesini talep ederiz" diye konuştu.

Mahkeme, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Özdil'in beraatına karar verdi. (DHA)

Özdil'in 4 yıla kadar hapsi isteniyordu

Yılmaz Özdil, kendisi için, "Öldüklerinde cesetleri camilerimize sokulmasın" diyen Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Ebubekir Sifil'e yönelik, "Yobazın tehdidi" başlıklı yazı kaleme almıştı. Sifil de Yılmaz Özdil'in, bu yazıda kendisine hakaret ettiğini öne sürerek şikâyetçi olmuştu. Şikâyet üzerine savcılıkça, taraflar arasında uzlaşma sağlanamaması üzerine dava açılmıştı. İddianamede, Ebubekir Sifil'in avukatı tarafından verilen şikayet dilekçesinde, Yılmaz Özdil'in 13 Aralık 2020'de bir televizyon programında yağmur duası hakkında aşağılayıcı ve alaycı ifadeler kullandıklarını öne sürdüğünü belirtti. Dilekçede ayrıca Özdil'in 19 Aralık 2020'de Sözcü Gazetesi'nde "Yobazın Tehdidi" başlıklı köşe yazısında kullandığı ifadelerin eleştiri ve ifade özgürlüğüyle alakası bulunmadığı iddia edildi.

İddianamede, yazıdaki ifadelerin şikayetçinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte olduğunu, basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtildi.

Yılmaz Özdil hakkında 'Zincirleme olarak basın-yayın yoluyla hakaret' suçundan 6 aydan 4 yıl 1 aya kadar hapis isteniyordu.