Gündem

Yerli otomobil resmi olarak tanıtıldı, işte özellikleri

27 Aralık 2019 14:14

TOGG tarafından tarafından geliştirilen 'yerli otomobil' Gebze'de yapılan lansman ile halka tanıtıldı.

 C sınıfı SUV ve sedan segmentlerindeki elektrikli araçların ismi açıklanmadı.

'Yerli otomobil'in motor gücünün 150 kW olacağı belirtilirken arkadan çekişli versiyonu 200, 4 çeker versiyon ise 400 beygir gücünde olacak. Aracın 400 beygirli modelinin 0'dan 100 kilometreye 4.8 saniyede çıktığı belirtildi. Bu süre, 200 beygirli araç için de 7.6 saniye olarak belirlendi. Aracın hızı azami olarak 180 km/saat ile sınırlandırıldı.

Araç Li-ion pil hücreleriyle 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak. Bataryaların tamamen yerli olarak üretileceği belirtildi.

Bilişim Vadisi'nde yapılan lansmanda TOGG'un CEO'su, "Türkiye'nin şarj altyapısının 2022'de hazır olacağını" iddia etti. Aracın aynı yılda satışa çıkması planlanıyor

         Yerli otomobilin şasesi

Araçta "Akıllı Sürüş" teknolojisi de olacağı belirtildi. 'Yerli otomobil', otonom bir şekilde sürcünün müdahelesi olmadan belli derecede hareket edebilecek. Örnek olarak trafik anında araç sürücü müdahale etmeden dur-kalk yapabilecek. 

Euro NCAP-Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı'ndan 5 yıldız seviyesine uyumlu olduğunu açıklandı. 'Yerli otomobillerin' içerisinde 7 standart ve 2 tane de opsiyonel hava yastığı bulunacak.

Aracın içinde "2023'den itibaren ilk kez 'yerli otomobil'de" kullanılacağı belirtilen 'Holografik asistan' bulunacağı da belirtildi. Bahsi geçen teknolojinin göz takip algoritmaları ve holografik üç boyutlu görüntüleme teknolojilerinden faydalanacağı belirtildi. Bu teknoloji sayesinde sürücü gözünü yoldan ayırmadan aracın gösterge ekranında verilen bilgileri görmekle kalmayacak, aynı zamanda yol ve çevre hakkında ihtiyacı olabilecek diğer tüm bilgilere ulaşabilecek.

                                          TOGG, dün Twitter hesabından aracın ön konsolunun bir bölümünü paylaşmıştı

Aracın içindeki sistemler sayesinde farklı bir aygıta ihtiyaç duymadan internete bağlanabileceği de ifade edildi. Araç bu sayede 4G/5G aracılığıyla uzaktan güncellemeleri indirebilecek.

Aracı geliştiren TOGG'un içerisinde Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Zorlu Grubu bulunuyor. 

Bugün tanıtılan aracın modeli C sınıfı SUV ve sedan segmentinde olsa da, TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, 2030 yılına kadar ortak platformda elektrikli ve bağlantılı 5 farklı model olacağını duyurdu.