Gündem

Yerine kayyım atanan Mızraklı'dan Erdoğan'a: Beştepe'ye kayyımların değil, seçilmişlerin davet edilmesi gerekirdi

Erdoğan bugün HDP'li belediyelere atanan kayyımlar da dahil 29 belediye başkanıyla bir araya geldi

11 Eylül 2019 15:29

İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınarak yerine valinin kayyım atandığı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 büyükşehir belediye başkanını Beştepe'ye davet etmesini değerlendirdi. Mızraklı, “Meşruiyeti olmayan 3 kayyumun oraya gitmesi doğru değil, seçilmiş belediye eş başkanlarının davet edilmesi gerekirdi” dedi. 

Mezapotamya Haber Ajansı'nın haberine göre Mızraklı, böyle bir toplantının 19 Ağustos’ta demokrasiye darbe sürecinden sonra gerçekleşmiş olmasının manidar olduğunu ifade etti. Mızraklı, “Öncelikle bir düzelteme yapmak istiyorum. Rakamsal olarak baktığımız zaman 27 büyükşehir belediye başkanı seçilmiş, 3 de kayyumu davet etmiş. Kayyumlar seçilmiş değildir. Öncelikli bunun altını çizmek lazım" dedi.
 
Daha önce Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve birçok büyükşehir belediye başkanının Cumhurbaşkanı’ndan randevu talep ettiğini ancak randevulara cevap verilmediğini hatırlatan Mızraklı, şunları söyled
 
“Bu toplantının bugün bu şekilde gerçekleştiriliyor olması bir yanlış mıdır? Hayır, yanlış değildir. O toplantıya çağrılanların şüphesiz ki icabet etmeleri ve katılmaları Türkiye’nin temel meseleleri konusundaki ve yerel yönetimlerdeki yaklaşımları, politikaları merkezi hükümetin bu konudaki yeri ve yapabilecekleri konusunda bir müşavere yürütmeleri çok normaldir. Ancak şu parantezin de açılması gerekir. Türkiye’deki milyonlarca yurttaşın seçilmişleri olarak, kayyum atanmış 3 belediyenin olduğu bir durumda, meşruiyeti olmayan 3 kayyumun oraya gitmesinin doğru olmadığını, esas oraya davet edilmesi gerekenlerin seçilmiş belediye eş başkanları olması gerektiğini ve bunun demokrasi değerleri acısından, demokrasi ilkeleri acısından, hukuk normları acısından da çok anlamlı olacağını belirtmek isterim.” 

"Sanki ortalık süt limanmış gibi davranılıyor!"

"Bu toplantının Diyarbakır, Mardin ve Van’ın seçilmişlerinin olmadığı bir iklimde yapılıyor olmasının Türkiye siyaseti ve mevcut rejim açısından da bir soruna işaret" ettiğini söyleyen Mızraklı, “Bir kayyum süreci yaşanmış, ciddi bir siyaset tahribatı, ciddi bir demokrasi ve sandığı darbeleme durumu yaşanmış, arkasından böyle bir toplantıyı yapıyorsunuz. Hiç bu siyasi tahribata işaret etmeyeceksiniz, sanki ortalık süt limanmış gibi davranacaksınız. Bu meseleler konuşulacak olursa bence biraz yaralı sürecin yaralı bir şekilde Beştepe’ye aktarılması olur bu. O yaralı süreçten kurtulmanın yolu, seçilmişlerin bir araya geldiği buluşma süreçleridir” şeklinde konuştu.