Gündem

Yerine kayyım atanan HDP'li Cizre Belediye Başkanı Zırığ: Kabile devlette mi yaşıyoruz?

31 Mart yerel seçimlerinin ardından HDP'li 13 belediyeye kayyım atandı

30 Ekim 2019 10:49

Şırnak’ın HDP’li Cizre Belediyesi’ne dün sabah saatlerinde kayyım atandı. Hakkında açılan 3 soruşturmanın kayyıma gerekçe olarak gösterildiğini belirten Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ, “Biri, önceki kayyımın bıraktığı borcu ve enkazı sosyal medyadan paylaşmamız. Bu paylaşımı bir suç duyurusu olarak yapmışken, bize ‘örgütü propagandası yapma’ soruşturması olarak döndü" dedi. Zırığ, "Söylenebilecek tek bir şey yok. Hangi çağdayız? Kabile devlette mi yaşıyoruz?” açıklamasında bulundu 

"‘Barış istemek’ soruşturma konusu olmamalı”

Bir diğer soruşturmanın da üç büyük şehre kayyım atamasına karşı yaptıkları, ‘Kayyımları tanımıyoruz’ paylaşımının olduğunu belirten Zırığ, “Kayyımı tanımayacağını belirtiyorsun ve yine hakkında ‘örgütü propagandası yapma’ soruşturması yapılıp, belediyene kayyım atanıyor. Söylenebilecek tek bir şey yok. Hangi çağdayız? Kabile devlette mi yaşıyoruz?” açıklamasında bulundu. Son soruşturmanında ‘Suçlu ve suçluyu övme’ üzerine açıldığını söyleyen Zırığ,“‘Barış Pınarı Harekatı’ döneminde ‘savaşa karşı barış’ temasıyla yapmaya çalıştığımız basın açıklaması soruşturma konusu oldu. ‘Barış istemek’ soruşturma konusu olmamalı” diye konuştu.

13 belediyeye kayyım

HDP, 31 Mart yerel seçimlerde 8 büyükşehir ve il belediyesi dahil 63 belediye başkanlığı kazandı. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından, Cizre ile birlikte, HDP’nin, üçü büyükşehir ve biri il olmak üzere toplam 13 belediyesine kayyım atanmış oldu.