Medya

Yeni Şafak yazarı intiharlara karşı önlem istedi: Yoksulları ve onların sarsılan saygınlıklarını onarmak için acil ahlaki eylem planı uygulamalıyız

05 Mayıs 2021 09:21

Yeni Şafak yazarı Ergün Yıldırım, Türkiye'nin farklı şehirlerinde yaşanan esnaf intiharlarını değerlendirdiği yazısında, "Koronavirüsle beraber müşterilerini kaybediyorlar. Evliler ve çocukları var. Ev bakıyorlar. Eve ekmek götüremiyorlar. Yoksulluk, esnaflık ve salgınla iç içe geçen intiharlar bunlar. Bu vakalar, intihar gerçeğini, yoksulluk gerçeğini ve salgın gerçeğini bütün acımasızlığıyla gün yüzüne çıkarıyor." ifadelerini kullandı.

Salgınların her zaman büyük sarsıntı, yoksulluk, yoksunluk ve isyan demek olduğuna işaret eden Yıldırım, "Devleti temsil eden yöneticilerin özellikle israf, savurganlık, zenginlik ve ayrıcalık algısına yol açmamaları önemli. Çünkü yoksulları en fazla kızdıran ve en fazla yalnızlaştıran ve acziyet içinde bırakan bu algıların onlar üzerinde oluşturduğu baskıdır.

Yoksullar ve ayrıcalıksız olanlar ayrıcalıklıların pervasızlıkları karşısında çıldırırlar, kızarlar, öfkeyle dolarlar. Bu da onları isyan ve intihar seçeneklerine zorlayabilir. Dünyada onlarca araştırma kitlelerin kızgınlıklarla dolup taştığını ve isyanlara yöneldiklerini söylüyor. Türkiye hala güçlü aile, komşuluk ve akrabalık dayanışma sosyolojisiyle teskin olan bir toplum. Bunun değerini bilmeliyiz. Yoksulları ve onların sarsılan saygınlıklarını onarmak için acil ekonomik eylem planı kadar acil ahlaki eylem planı uygulamalıyız." diye yazdı.

Yazının tamamı için tıklayın...