Gündem

Yeni Şafak yazarı: Beka kavramını her zaman, her yerde, her şey için kullanmak doğru değil

"İçinde bulunduğumuz coğrafya nedeniyle her zaman beka sorunu olacak"

06 Mart 2019 09:36

Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, bazı kavramların yıpratılamayacağını, "Vatan, millet, bayrak, din, beka hain, dava, adalet, aile" kavramlarının üzerinde özenle durulması gerektiğini söyledi. Öztürk, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sık sık söylemlerimde yer bulan "beka" hakkında "Her zaman, her yerde, her şey için kullanmak doğru değildir" dedi. 

Öztürk'ün "Bazı kavramlar yıpratılmaz" başlığıyla (6 Mart 2019) yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

Bazı kavramlar var ki, diğerlerine oranla aklımıza, kalbimize ve ruhumuza daha çok tesir eder. Bazen her şeyi değiştirecek güçte olan bu kavramların kuvveti, sözün mucize olmasından gelir.

Bunlar özel kavramlardır ve özenle kullanılmalıdır. Ve bu kavramları asla hırpalamamalı, eskitmemeli ve amacı dışında kullanarak gücünü zayıflatmamalıyız.

...Bir ülkenin, bir devletin yaşamı, geleceği, varlığı beka kavramı ile anlatılır. Beka sorunu son iki yüz yıldır devam eder. İçinde bulunduğumuz coğrafya nedeniyle her zaman beka sorunu olacaktır.

Bir ülkede beka sorunu varsa, o ülkedeki her bireyin canını feda edeceği durumlara hazır olması gerekir. Bu yüzden beka kavramını her zaman, her yerde, her şey için kullanmak doğru değildir.