Politika

Yavuz Ağıralioğlu'na görev verilmemesi tartışma yaratmıştı; İyi Parti'den Başkanlık Divanı açıklaması

"Yavuz Ağıralioğlu Bey bizim açımızdan kıymetli bir arkadaşımızdır, hâlâ bulunduğu konum itibarıyla da hem kendi adına hem partisi adına mücadele verme ehliyetinden kaynaklı olarak söz söyleme salahiyetine sahiptir"

04 Nisan 2022 15:39

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, partisinin Başkanlık Divanı'nda yapılan değişikliğe farklı anlamlar yüklenmesini yadırgadıklarını söyledi.

Dervişoğlu, partisinin İzmir İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin partisinin Başkanlık Divan'ındaki değişikliğe ilişkin sorusu üzerine siyasi partilerde bu gibi değişikliklerin olabileceğini dile getirdi.

Bu tartışmanın yaşanmasının İYİ Partinin demokrasi anlayışından kaynaklanan bir durum olduğunu kaydeden Dervişoğlu, şöyle konuştu:

"Çünkü biz bu değişiklikleri sadece kongreden kongreye yapmıyoruz, performans ölçümü de nazara alınıyor bazı alanlarda. Ama iki yerde kamuoyu kenetleniyor, oysa bu başkanlık divanında birçok değişiklik yapıldı. İki kişiyi esas alarak bu tartışmaları yapmaya çalışıyorlar. Koray Bey bu partinin kurucusu, hizmetleriyle herkes tarafından kabullenilmiş bir şahsiyet. Bana sorsanız 'teşkilat başkanlığı yapar mısınız' diye ben bu yaşta böyle bir görev talip olmam, çok yüksek enerji isteyen bir konudur bu. Koray Bey parti kurulduğu andan itibaren yapıyor. Dolayısıyla Koray Bey'in bir makamdan alınıp, bir başka makama taşınmış olması kamuoyunda tartışıldığı kadar bizim parti içinde tartışılmadı. Koray Bey'in Divanda yerinin değişmesi ona olan sevgimizi, ona olan saygımızı azaltmaz, bir parti içi meseledir. Burada başka şeyler arıyorlar, bizim aklımıza dahi gelmeyen şeyleri tartışıyorlar.

Yine Yavuz Ağıralioğlu Bey de bizim açımızdan kıymetli bir arkadaşımızdır, hâlâ bulunduğu konum itibarıyla da hem kendi adına hem partisi adına mücadele verme ehliyetinden kaynaklı olarak söz söyleme salahiyetine sahiptir. Partilerin iç meseleleri olarak düşünülen şeyin başka partilerde olunca bir partinin iç meselesi olarak anlaşılması ama İYİ Partide olunca ona farklı anlamlar yüklenmesi tarafımızdan yadırganıyor."

Yavuzağıralioğlu'nun Genel Başkan Yardımcılığı'ndan alınması ve kendisine Başkanlık Divanı'nda görev verilmemesi tartışma yaratmıştı. 

TIKLAYIN - İyi Parti Başkanlık Divanı dışında kalan Ağıralioğlu: Bir gerekçe belirtilmedi, usulü karardan daha rencide edici