Ekonomi

Yarım kokoreç 35 lira oldu!

Kokoreç satıcıları, fiyatların yükselmesinde hayvan kesiminin azalmasına dikkat çektiler

23 Aralık 2021 12:11

Kırmızı ette kilogram fiyatına gelen zamlar nedeniyle zarar etmek istemeyen üretici hayvan kesimlerini erteleyince sakatat azlığı oluştu. Bu da kokoreç fiyatlarını vurdu. Eskişehir'de yarım ekmek kokoreç 30-35 liraya ulaştı.

Hayvan kesiminin azalmasına bağlı olarak piyasada yaşanan sakatat azlığı, kokoreç fiyatlarını her geçen gün artırırken, bu durum tüketiciyi de, esnafı da tedirgin ediyor.

Maliyetlerinin artması kuzu kesimlerinin azalmasına yol açarken, kokorecin malzeme teminini zorlaştırdı. Bu zorluk, piyasada artan talebin karşılanmamasından dolayı maliyetleri daha da yükseltti.

Restoranlarda kullanılan peçete, poşet, baharat, ekmek gibi ürünlerdeki sıkıntılar da buna eklenince kokoreççiler çıkmaza girdi. Fiyatlardaki yükselişin halka yansımasını engelleyemediğini söyleyen kokoreççi esnafı, çıkar yol bulmakta güçlük çektiğini belirtti.

"Hayvan kesiminin azalması piyasayı etkiliyor"

Eskişehir'de babadan kalma kokoreç işletmesinde 34 yıldır hizmet veren Semih Yüreklier, "Bundan bir ay önce hayvan eti kilogram fiyatı 35-40 lirayken şu anda 60-70 lira civarlarına kadar yükseldi. Böyle olunca ister istemez insanlar hayvanlarını meydana çıkartmıyor. İlerleyen günlerde zam geleceğini düşündükleri için zarar etmek istemiyorlar" dedi.

"Hayvan kesiminin azalması da ister istemez kokoreç piyasasını etkiliyor" diyen Yüreklier, "

Piyasada 30-35 liraya satan yerler var. İnsanlar ayakta kalmak için mücadele veriyorlar. Kokoreç sektörüne de büyük bir darbe vurulmak üzere" diye konuştu.