Gündem

Yargıtay, Balyoz'dan 10 ay hapis yatan ve beraat eden emekli Orgeneral Saygun'a ödenecek 150 bin lira tazminatı fazla buldu

Son kararı Yargıtay 12. Ceza Dairesi verecek

27 Şubat 2019 08:56

Balyoz Davası’nda 10 ay 25 gün tutuklu yargılandıktan sonra beraat eden emekli Orgeneral Ergin Saygun’a 150 bin lira manevi tazminat ödenmesi kararının Yargıtay tarafından bozulması talebinde bulunuldu. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı’nın bozma talebinde Saygun’a 150 bin lira tazminatın verilmesi “çok” görülürken, bozma gerekçeleri arasında “devletin mali gücü” açıklaması vurgulandı.
 
Son kararı Yargıtay 12. Ceza Dairesi verecek.

Ergin Saygun adına avukatı Vasfi Sedat Küçükyılmaz tarafından 2015 yılında açılan davanın dilekçesinde, Saygun’un aylarca süren tutukluluğu nedeniyle özgürlüğünden mahrum bırakıldığı ve Balyoz Davası’ndan beraat ettiği belirtilmişti. Müvekkilinin sağlığının bozulduğunu ifade eden avukat Küçükyılmaz, Saygun’un “darbeci”, “camileri bombalatan” gibi kamuoyuna lanse edilmesi sebebiyle ruhsal sıkıntısının ve üzüntüsünün yıllarca devam edeceği kaydedilmişti.

Dilekçede 1 milyon manevi, 100 bin lira ise maddi olmak üzere toplamda 1 milyon 100 bin lira tazminat talep edilmişti. Saygun daha sonra maddi tazminat talebinden vazgeçtiğini açıklamıştı. Mahkeme heyeti emekli Orgeneral Saygun’un bu talebi sebebiyle maddi tazminat talebi yönünden karar verilmesine yer olmadığını kaydetmişti. Manevi tazminat talebinin ise kısmen kabulüne karar veren mahkeme, davalı Maliye Hazinesi’nden 150 bin lira ödenmesine hükmetmişti.