Çevre

Yangında zehirlenen kaplumbağa oksijen tedavisi ile hayata döndürüldü

Bölgeye ulaşan ekipler yemek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için besleme çalışmalarına başladı

25 Haziran 2022 10:11

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi veterinerleri Marmaris’teki orman yangınında, karbonmonoksit zehirlenmesi yaşadığı tespit edilen kaplumbağayı oksijen tedavisi ile yeniden hayata döndürdü.

İzmir Anda Arama Kurtarma ekipleri tarafından yangın bölgesinde hareketsiz halde bulunan kaplumbağa, ekipler tarafından  mobil kliniğe getirilerek tedavi altına alındı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Oğuzhan Erçel, yapılan muayenede hafif düzeyde karbonmonoksit zehirlenmesi tespit edildiğini ve haricinde herhangi bir fiziksel hasara rastlanılmadığını açıkladı. Oksijen tedavisi devam eden kaplumbağa tedavisi sonrası doğal ortamına salınacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın talimatı üzerine, Marmaris’te meydana gelen orman yangınında zarar gören hayvanlara olay yerinde müdahale etmek için içerisinde teşhis ve tedavinin yapıldığı mobil araç, hasta ve yaralı hayvan nakil aracı ile  9 kişilik ekip bölgeye gönderildi. Yangın bölgesine ulaşan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler, AFAD ve HAK (Hayvan Arama Kurtarma) Derneği üyeleri ile koordineli şekilde, yemek bulmakta zorlanan yaban hayvanları için besleme çalışmalarına başladı. Dernek, STK ve vatandaşlar yaralı buldukları hayvanları  ekiplere teslim etti.(İHA)