Magazin

Yalın'dan çalıntı iddialarına yanıt

Yalın’ın “Bit Pazarı” adlı şarkısı, bu yıl Eurovision birincisi Fairytale şarkısının tıpatıp aynısı çıktı. Yalın, çalınt&#

20 Mayıs 2009 03:00

Yalın’ın “Ben Bugün” isimli 4’üncü albümü 14 Mayıs’ta müzik marketlerdeki yerini aldı. 2 yıl aradan sonra çıkan albümü heyecanla bekleyen Yalın hayranları şarkıları dinlediğinde bir sürprizle karşılaştı. Çünkü söz ve bestelerin Yalın’a ait olduğu ibaresi bulunan albümün 4’üncü şarkısı “Bit Pazarı” ’nın müziği, bu yıl Eurovision’da Norveç’e açık ara farkla birinciliği getiren Fairytale (Peri Masalı) şarkısının tıpatıp aynısı çıktı. 

İki şarkı arasında şaşırtan benzerlik

Yalın konuyla ilgili Milliyet gazetesine açıklama yaptı.

Sözü ve müziği Alexander Rybak’a ait olan şarkı 5 aydır müzik kanallarında ’Eurovision’daki en favori şarkı’olarak yayınlanıyordu. Etnik ezgileriyle herkesin beğenisini kazanan şarkı Norveç’e 387 puan kazandırmıştı.

MESAM (Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Başkanı Ali Rıza Binboğa bu durumun Yalın’ın albümünü tehlikeye sokacağını belirterek şunları söyledi: “Eserin gerçek sahibi Alexander Rybak’ın şikayetçi olduğu takdirde Yalın’ın albümü toplanabilir. Eğer altına bir de eser sahibi olarak kendi adını yazmışsa Rybak yüklü miktarda tazminat davası da açabilir. Biz MESAM olarak dünya repertuarını da koruyoruz. Bununla ilgili ’Bu şarkı aynen alınmıştır’ diye bir ihbar söz konusu olursa, şarkıyı teknik bilim kuruluna göndeririz. Rybak ” Yalın’ın en şiddetli şekilde cezalandırılmasını istiyorum “ diye başvuru yapabilir. Bu durum hapis cezasına kadar gider. Her türlü izinsiz kullanım korsanlıktır.”

Yalın: Her iki şarkının introlarında keman kullanmak dışında benzerlik bulunmamaktadır

Yalın, 14 Mayıs'ta piyasaya çıkan "Ben Bugün" albümünde yer alan "Bit Pazarı" şarkısının, 16 Mayıs'ta yapılan Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç adına birinci olan Alexander Rybak’ın seslendirdiği Fairytale isimli şarkısıyla aynı olduğu iddialarına cevap verdi. İddiaların kendisini çok üzdüğünü belirten Yalın adına bir açıklama yapan Avrupa Müzik, "Her iki şarkının da introlarında keman kullanmak dışında hiçbir benzerlik bulunmamaktadır. Şarkı introlarındaki aynı müzik aletini kullanılmasından yola çıkarak her iki şarkının aynı olduğunu söylemek ve bununda Norveç’lilerden çalındığını itham etmek yapımcı şirket olarak hem bizi hem de Sanatçımız Yalın’ı çok üzmüştür. Konuyla ilgili gerekli hukuki işlemler yapılacaktır" ifadesine yer verdi.

Şarkı 1,5 yıl önce yapıldı

Düzenlemesi Alper Erinç tarafından yapılan şarkının varlığından 1,5 yıl önce yaptığı bir röportajta da bahsettiğini belirten Yalın, şarkının aranje edilmiş halini 1 şubat 2008'de daha önce "Değmez" isimli şarkısını Japon yıldız A.I için İngilizceye çevirerek kullanan Martin Kierzsenbaum’a da gönderdiğini söyledi.

Zalim'in çalınmasında niye
kimse duyarlılık göstermiyor?


Yalın, 5 yıl önce tanınmasını sağlayan "Zalim" şarkısının izin alınmadan şarkıcı Rovena Stefa tarafından ‘Zemer’ ismiyle, Bulgar şarkıcı Toni Storaro ‘Greshnica’ ismiyle ayrıca Rusça, Arapça, Sırpça ve Yunanca olarak çeşitli sanatçılar tarafından seslendirildiğine dikkat çekti ve "Neden bu konuda kimse duyarlılık göstermiyor?" diyerek isyan etti.