Gündem
BBC Türkçe

WhatsApp'ın kurucusu ve CEO'su Jan Koum 'Facebook'un baskıları yüzünden' istifa ediyor

Washington Post gazetesi, Koum'un Facebook'tan gelen baskılar üzerine görevi bırakma kararı aldığını yazdı. Haberde WhatsApp'ın sahibi Facebook'un kriptolama kriterlerinde gevşeme talep ettiği ifade ediliyor.

01 Mayıs 2018 04:12

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın kurucusu ve şirketin CEO'su Jan Koum, görevinden istifa etme kararı aldığını açıkladı.

Koum, Facebook üzerinden paylaştığı mesajda, "Teknoloji dışında bana keyif veren şeylere vakit ayırabilmek adına bir süre çalışmaya ara vereceğim" dedi.

Ancak ABD'de yayınlanan Washington Post gazetesi, Koum ile WhatsApp'ı 2014'te 19 milyar dolara satın alan Facebook yönetimi arasında anlaşmazlıklar olduğunu yazdı ve Koum'un bu anlaşmazlıklar nedeniyle istifa kararını aldığını belirtti.

Washington Post gazetesinin haberine göre, Koum Facebook'tan gelen kriptolama kriterlerinin gevşetilmesi ve Facebook - WhatsApp arasındaki kişisel veri alışverişinin güçlendirilmesi taleplerine karşı çıkıyordu.

Koum paylaştığı Facebook mesajında "Ekibimiz her zamankinden daha güçlü ve muhteşem işler başarmaya devam edecekler… WhatsApp'a dışarıdan da olsa desteğimi vermeye devam edeceğim" dedi.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir