Gündem

VOA Direktör Vekili Lopez: Gereken her adımı atacağız

23 Ağustos 2023 17:57

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), VOA Türkçe’ye lisans başvurusunda bulunması için 72 saat süre tanıyıp başvuru olmadığı takdirde VOA Türkçe'nin internet sitesinin engelleneceğini bildirmesinin ardından VOA Direktör Vekili Yolanda Lopez'den konuya ilişkin açıklama geldi. Lopez yaptığı açıklamada, "VOA'nın misyonunu yerine getirme kabiliyetini tehdit eden herhangi bir müdahaleden kaçınmak için gereken her adımı atacağız" dedi.

RTÜK, yayımladığı duyuru ile VOA Türkçe'ye lisans başvurusunda bulunması için 72 saat süre tanımış, RTÜK, başvuru olmazsa "voaturkce.com" alan adının erişime engelleneceğini belirtmişti.

Anka'nın aktardığına göre VOA Direktör Vekili Yolanda Lopez bugün konuya ilişkin, “VOA, Türk düzenleme denetleme kurumlarının, ya da haber ve bilgi sağladığımız herhangi bir ülkedeki makamların, haber yayınlarımızı sansürleme girişimi niteliğindeki her türlü talebine itiraz etmeye devam edecek. İzleyicilerimiz için güvenilir bir bağımsız gazetecilik kaynağı olarak kalma zorunluluğu tüzüğümüzde yer alıyor. Bu nedenle VOA'nın misyonunu yerine getirme kabiliyetini tehdit eden herhangi bir müdahaleden kaçınmak için gereken her adımı atacağız” açıklamasını yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Salı günü yapılan açıklamada, Bakanlığın durumu yakından takip ettiği ve “derin endişe duyduğu” belirtildi. Bakanlık’tan bir sözcünün, ABD’nin Türkiye’yi “temel ifade özgürlüğüne saygı gösterme yükümlülüklerini ve taahhütlerini yerine getirmeye” çağırdığını söylediği aktarıldı. Sözcü, “Bireyin ifade özgürlüğü hakkı, sınırlara bakılmaksızın her türlü bilgi ve düşünceyi arama, alma ve verme özgürlüğünü içerir. İfade özgürlüğüne saygı Türkiye'nin anayasasında ve uluslararası taahhüt ve yükümlülükleri arasında yer almaktadır” ifadelerini de kullandı.

TIKLAYIN | RTÜK’ten VOA Türkçe’ye ihtar