Gündem

"Veritabanlarına kişisel verilere erişim hakkı verildi" diyen Boğaziçi Üniversitesi BTK üyesi 4 akademisyen: Hakkımızda karalama kampanyası başlatıldı

4 akademisyen, haklarında karalama kampanyası yürütüldüğünü söyledi

13 Haziran 2022 23:30

Boğaziçi Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Kurulu (BTK) üyeleri, öğrenci mezun ve çalışanların kişisel verilerine 'onaysız erişim izni tespit ettiklerini' duyurdu. BTK üyesi 4 Boğaziçi akademisyeni, "Bilgi İşlem Merkezi’ni (BİM) basıp belgeleri gasp ettiği ifade edilen haberler gerçeği yansıtmamaktadır." diyerek kurulun feshedildiğini, rektörün bu yanlıştan dönmeleri gerektiğini ifade etti.

Boğaziçi Üniversitesi'nde görevli dört akademisyenin "Bilgi İşlem Merkezi'ni basıp evrakları gasp ettiği"ne dair çıkan haberlerle ilgili açıklama yapıldı. Çıkan haberlerde, "Prof. Dr. Tuna Tuğcu, Prof. Dr. Yavuz Akpınar, Prof. Dr. İbrahim Semiz ve Prof. Dr. Emre Otay'ın cuma günü üniversitenin ana kampüsünde bulunan Bilgi İşlem Merkezi'ne baskın düzenlediği, personeli tehdit ettiği ve yetkisiz şekilde evrak gasp ettiği" iddia edilmiş, akademisyenler Bilgi Teknolojileri Kurulu'ndaki görevlerinden alınmıştı.

Konuya ilişkin açıklama yapan 4 BTK üyesi akademisyen, olayın soruşturulmasını talep ederek şu ifadeleri kullandı: 

"Boğaziçi Üniversitesi Bilgi Teknolojileri Kurulu (BTK) başkanı ve üyeleri olarak Üniversite Yönetim Kurulunun bize verdiği görev uyarınca 10 Haziran 2022 Cuma günü Üniversitemizin yazılım ve donanım altyapısıyla ilgili uygulamaları takip etmek üzere Bilgi İşlem Merkezini ziyaret ettik. Üniversitemiz sistemlerini veya hesaplarını kullanan mevcut öğrencilerimiz veya mezunlarımız ile, akademik ve idari personelimizin kişisel verilerinin bulunduğu kimi veritabanlarına bir firma için erişim hakkı verildiğine, ayrıca başka bir firma tarafından sunucuların yönetici şifrelerinin ve uzaktan yönetici seviyesinde erişim hakkının istendiği, veri trafiğinin başka bir sisteme yansısının alınmasının talep edildiğine yönelik bilgi edindik.

"Karalama kampanyası başlatıldı"

Kurul olarak bunları görüşmek üzere akşamüstü toplanacağımız sırada, yetkili kurul olarak bizlerle temasa geçilmeden ve bizden bilgi alınmadan Rektörümüzün elektronik imzasını taşıyan birer yazıyla görevden alındığımızı ve böylelikle Bilgi Teknolojileri Kurulu’nun feshedildiğini öğrendik. Ertesi sabah ise bu toplantıya katılan öğretim üyeleriyle ilgili bazı basın ve medya kuruluşlarında yalan haberler ve bir karalama kampanyası başlatıldığını gördük.

Tüm yasal haklarımız saklı kalmak suretiyle, Sayın Rektörümüzün, bu yanlışı düzelterek Kurulun çalışmasına izin vermesini ve BTK araştırmasıyla ilgili bilgilerin basına sızdırılmasını başta Genel Sekreterlik ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı olmak üzere ilgili Rektörlük kurumları nezdinde soruşturmayı başlatmasını talep ederiz. Konu, basında adı geçen Bilgi Teknolojileri Kurulu üyelerini değil, tüm Üniversite mensuplarının siber güvenliği olduğu için son derece önemli ve acildir.

Saygılarımızla,
Prof. Dr. Yavuz Akpınar (BTK üyesi)
Prof. Dr. Emre Otay (BTK üyesi)
Prof. Dr. İbrahim Semiz (BTK üyesi)
Prof. Dr. Tuna Tuğcu (BTK başkanı)