Gündem

Ankara'da 'Yabancılara hileli ev satışı'ndan gözaltına alınanların ifadesi ortaya çıktı

28 Nisan 2024 19:10

Orhan Bakırcı

Ankara merkezli yapılan 'vatandaşlık' operasyonunda yeni detaylar gün yüzüne çıktı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün, Afgan sığınmacılara vatandaşlık almaları için usulsüz yollardan taşınmaz satışı yapan gruba yönelik gerçekleştirdiği operasyon sonrasında çete lideri olduğu iddia edilen Sinan A.'ya ev hapsi kararı verildi. Ayrıca, çete üyesi olduğu iddia edilen çalışanlar ise tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi ancak mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İşte operasyondaki ifadelerin detayları

Hakkında ev hapsi kararı çıkan ve çete lideri olduğu iddia edilen Sinan A.'nın ifadesinde, “Ankara'da kat karşılığı müteahhitlik yaptığını, bu döneme kadar binlerce ev sattığını, dolayısıyla kime ne amaçla ev satıldığını bilemeyeceğini, alıcılar arasında Afganlar olduğunu bildiğini ama ne amaçla mülkiyet aldıklarını bilmediklerini” söylediği belirtildi. Ayrıca, banka kayıtlarına göre Afganlara satılan evlerin bedellerinin bankaya gönderilmesinden sonra fiziki olarak çekildiği ve fiziki olarak çekilen bedelin bir saat içinde yeniden alıcı Afgan’ın hesabına yatırıldığı sorulduğunda ise hatırlamadığını ifade etti.

Patrona tahliye, çalışanlara tutuklama talebi

Sinan A.'ya ait inşaat şirketinde çalışan ve çete üyesi olduğu iddia edilen şahısların ifadelerinde, işlem ve eylemleri de kendisinin talimatıyla gerçekleştirdiklerini belirttiği ve tüm işlemleri A. nam ve hesabına yaptıklarını söyledikleri kaydedildi. İfadelerinde, kendilerinin asgari ücretli olduklarını ve satışa konu evleri asla alamayacaklarını dile getirdiler.

TIKLAYIN - Ankara’da vatandaşlık operasyonu: 'Yabancılara hileli ev satışı'ndan gözaltına alınan 40 kişi serbest

TIKLAYIN - Ankara’da “vatandaşlık” operasyonu: Hileli ev satışı soruşturmasında 85 gözaltı