Yaşam

Van'daki çadırkent buz kesti

Depremin yerle bir ettiği Van'da çadırlarda yaşayanlar soğuk havayla mücadele ediyor.

14 Kasım 2011 02:00

T24 - Depremin yerle bir ettiği Van'da çadırlarda yaşayanlar soğuk havayla mücadele ediyor. Kentte hava sıcaklığı eksi 15 dereceye kadar düştü. Kentte yarın ve ertesi gün karla karışık yağmur bekleniyor.


Geçmiş yıllara bakıldığında bu yıl erken soğuyan Van'ın uzun yıllar (1975-2010) en düşük sıcaklık ortalaması 0 derece civarında görülürken ortalama sıcaklık ise kayıtlarda 4,5 olarak geçiyor.


Van'da en düşük kasım ayı sıcaklığının 7 Kasım 1973'de eksi 14,8 olarak ölçüldüğü belirtiliyor.


Bir iki gündür aşırı soğukların yaşandığı Van ve Erciş'te hava sıcaklığı mevsim normallerinin altında seyrediyor.


Dün hava sıcaklığının 2 derece olduğu Erciş'te, gece hava sıcaklığı eksi 15'i buldu.


Son yılların en soğuk gecelerinden birinin yaşandığı ilçede çatılarda buz sarkıtları oluştu, yollarda buzlanma ve don meydana geldi.


Kar geliyor


Meteorolojik verilere göre, Van'da bugün en düşük sıcaklık eksi 11, en yüksek sıcaklık ise 1 derece olacak. Yarın ve çarşamba günü ise bölgede karla karışık yağmur bekleniyor.


Hava sıcaklığının yarın en düşük eksi 4, en yüksek 4 derece olacağının tahmin edildiği, çarşamba günü ise en düşük eksi 1, en yüksek 6 derece olmasının beklendiği bildirildi.Çocuk ve yaşlılara uyarı


Van Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, çadırda yaşayan yaşlı ve çocuklara özellikle iyi bakılması ve hava şartlarına göre giyinilmesi uyarısında bulundu.


Şu ana kadar bölgede nezle ve grip dışında soğuktan kaynaklanan hastalığa rastlanmadığını ifade eden yetkililer, sağlık personeli olarak 24 saat kendilerine ulaşılabileceğini kaydetti.


Yetkililer, sağlık ekiplerinin çadır kentler başta olmak üzere tüm kentte gün boyunca gezerek soğuktan etkilenenleri tedavi ettiklerini söyledi.