Gündem

Valilik, Dikmece raporu için randevu vermedi

19 Ağustos 2023 03:30

İnsan Hakları Derneği, Dikmece köyüne ilişkin 16 sayfalık bir rapor hazırladı. Söz konusu raporun Hatay Valisi Mustafa Masatlı’ya verilmesi için randevu istendi ancak Hatay Valiliği randevu vermedi. TOKİ konutlarının geçim kaynakları olan 1. sınıf tarım arazilerine, mera alanlarına ve asırlık zeytin ağaçlarının olduğu alanları yok ettiği ifade edildi.

Depremden sonra acele kamulaştırma kapsamına alınan ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) konut yapılması planlanan Hatay’ın Dikmece köyündeki çalışmalar iş makineleri eşliğinde devam ediyor.

Cumhuriyet'ten Mehmet Menekşe'nin haberine göre, tapulu tarım arazilerinin ellerinden alınarak konut yapılmasına tepki gösteren yurttaşların mücadelesi devam ederken İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şubesi Dikmece köyüyle ilgili 16 sayfalık bir rapor hazırladı.

İHD Hatay Şube Eş Başkanı Mürsel Tonguç Salmanoğlu başkanlığında hazırlanan rapor Hatay Valisi Mustafa Masatlı’ya verilmek için randevu istendi ancak Hatay Valiliği'nin randevu vermediği belirtildi.

27 Temmuz’da Dikmece köylüleriyle bire bir yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan rapor ise acele kamulaştırma kararı ile depremzedeler için yapılması planlanan TOKİ konutlarına karşı olmadıkları, ancak yapılması planlanan TOKİ konutlarının geçim kaynakları olan 1. sınıf tarım arazilerine, mera alanlarına ve asırlık zeytin ağaçlarının olduğu alanları yok ettiği ifade edildi.