Gündem

Üniversite kayıtları ne zaman? 2022-2023 üniversite kayıt tarihleri

2022-2023 üniversite kayıt tarihleri, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan açıklamayla duyuruldu. Üniversite adayları, 2022-2023 üniversite kayıt tarihleri ile ilgili bilgileri merak etti. Peki, üniversite kayıtları ne zaman? 2022-2023 üniversite kayıt tarihleri

19 Ağustos 2022 13:34

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler, üniversite kayıtları ile ilgili detayları araştırmaya başladı. Bir üniversiteye kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri için yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Peki, üniversite kayıtları ne zaman? Üniversite kayıt işlemleri için gerekli belgeler neler? 2022-2023 üniversite kayıt tarihleri ve kayıt için gerekli belgeler:

Üniversite adayları tercihlerini, 27 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında http://osym.gov.tr adresinden gerçekleştirdi. Adaylar, 2022-2023 üniversite kayıt tarihlerini ve kayıt için gerekli belgeleri araştırıyor.

2022-2023 üniversite kayıtları ne zaman başlayacak?

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler puan ve başarı sıralamalarına göre üniversiteye kayıt hakkı kazanacaklar.

Öğrenciler, kayıt işlemlerini 22-26 Ağustos 2022 günleri arasında tamamlayacak.

Elektronik üniversite kayıtları ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında alınacak.

ÜNİVERSİTE E-KAYIT EKRANI

Üniversite kayıt işlemleri için gerekli belgeler

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.

c) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

ç) Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri