Dünya
BBC Türkçe

UNICEF: Dünyada 10 yılda yaklaşık 115 milyon erkek, çocuk yaşta evlendi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, çocuk yaşta evlenen erkeklere yönelik ilk kapsamlı raporunu yayımladı

07 Haziran 2019 13:55

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünyada çocuk yaşta evlenen erkeklere yönelik ilk kapsamlı raporunu yayımladı. Raporda, çocuk yaşta evlenen erkeklerin sayısının 115 milyona yakın olduğu belirtildi.

82 ülkenin 2007-2017 dönemine ait verilerin incelendiği rapora göre, 15 yaşına basmadan evlenen erkeklerin sayısı da 23 milyona yakın.

Raporda Türkiye'ye ilişkin herhangi bir veri ise yer almadı.

UNICEF, çocuk yaşta evliliklerin sadece kızların değil erkeklerin de çocukluklarının çalınması anlamına geldiğine dikkat çekti.

'Eğitim hayatını ve mesleki fırsatları yarıda bırakmak anlamına geliyor'

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, çocuk yaşta evlenen erkeklerin, hazır olmamalarına rağmen yetişkinlere ait sorumlulukları almaya zorlandığını söyledi.

Fore, "Erkeklerde erken evlilik, erken yaşta baba olmak ve evin maddi yükünü göğüslenmek, eğitim hayatını ve mesleki fırsatları yarıda bırakmak anlamına geliyor" dedi.

Raporda öne çıkan başlıklar şöyle:

  • Erken yaşta evlendirilen kız ve erkek çocukların toplam sayısı 765 milyona yakın.
  • Çocuk yaşta evlilikler sorunu erkeklere oranla kadınlarda hâlâ daha yaygın. 20-24 yaş aralığındaki 5 genç kadından biri 18'inci doğum gününden önce evlenirken, erkeklerde bu oran 30'da bir.
  • Orta Afrika Cumhuriyeti yüzde 28 ile erkeklerde erken evliliklerin en çok görüldüğü ülke. Afrika ülkesini, Nikaragua (yüzde 19) ve Madagaskar (yüzde 13) izliyor.
  • Kırsal bölgelerde yaşayan yoksul ailelerin çocukları ile okula gitmeyen ya da eğitimini çok erken yaşta bırakan çocuklar, en büyük risk grubu.

Dünya liderleri, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında 2030 itibarıyla çocuk yaşta evliliklere son verme vaadinde bulunmuşlardı.

Erken yaşta evliliklere ilişkin şu ana dek yayımlanan raporların çoğu ise kız çocuklarına odaklanıyordu.

Yasal evlilik yaşı dünyada ülkelere göre değişiyor. Türkiye'de bu yaş 18.

Türkiye'de 17 yaşına basan çocuklar ailelerinin veya yasal vasilerinin izniyle evlenebiliyor.

16 yaşındaki çocukların evlenebilmeleri içinse "istisnai durumlarda ve hayati önem arz eden bir gerekçenin olması şartıyla'" mahkemeden özel izin alınması gerekiyor.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir