Kültür-Sanat

Uluslararası Caz Günü'nde 5 konser

UNESCO tarafından 2012 yılında ilan edilen 30 Nisan Uluslararası Caz Günü, İstanbul’da 5 farklı mekânda, Garanti BBVA sponsorluğu ile, müzikseverlerle buluşularak kutlanacak.

29 Mart 2024 14:30

Garanti BBVA tarafından sponsorluğu yapılan 30 Nisan Caz Günü tek akşamda birbirinden farklı 5 sanatçının 5 farklı mekânda dinleyicilerle buluşması ile kutlanacak. Konser mekanları ve sanatçıları sırasıyla; Blind’da Portico Quartet, Bova’da “Üç” adı altında: Çağrı Sertel, Alp Ersönmez, Volkan Öktem, Salon İKSV’de CHERISE, Nardis Jazz Club’da Dilek Sert Erdoğan “Tribute to Aretha Franklin” ve Zorlu PSM %100 Studio’da Yazz Ahmed olmak üzere müzikseverlerle buluşulacak.

Portico Quartet - Blind İstanbul

Hang adlı modern vurmalı çalgıyı kullanmasıyla bilinen Londra kökenli enstrümantal grup Portico Quartet, Garanti BBVA Uluslararası Caz Günü için Blind konser salonunda müzikseverler ile buluşacak. Modern ve klasik enstrümanları birleştiren grup, “Knee-Deep in the North Sea” isimli albümleriyle 2008’de Mercury Ödülü’ne aday gösterildi. Caz, ambient ve elektronik müzik tarzlarıyla İngiltere caz listelerinde ilk sıralarda yer alıyor.

Üç: Çağrı Sertel, Alp Ersönmez, Volkan Öktem - Bova Jazz Club

Alp Ersönmez ve Çağrı Sertel’in elektronik altyapılarla seslendirdikleri besteler ile oluşan projeleri İKİ, Volkan Öktem’in katılımıyla zenginleşerek “ÜÇ” adıyla yoluna devam ediyor. Yıllar içinde pek çok farklı grupla, farklı tarzlarda beraber müzik yapan üçlü, bol doğaçlamalı, elektronik altyapılar üzerine kurulmuş enerjik setlerini dinleyicisi ile buluşuyor. Üç: Çağrı Sertel, Alp Ersönmez, Volkan Öktem 30 Nisan’da Bova’da olacak.

CHERISE - Salon İKSV

CHERISE, 2021’de çıkardığı Remedy albümüyle söz yazarlığını ve vokaldeki başarısını müzikseverlere duyurdu. Steam Down, Rueban James, Omar ve Nubiyan Twist gibi müzisyenlerle birlikte çalıştı. 2022'de Michael Kiwanuka’nın L'Olympia (Paris) ve Colisée de Roubaix (Lille) konserlerinin ve Jamie Callum’un Avrupa’daki ilkbahar-yaz turnesinin açılışlarını yaptı. 2023’te CHERISE, Calling albümünü çıkardı. Cross the Tracks Festivali’nde ana sahnede performans sergiledi ve Love Supreme (İngiltere) ve Elbjazz Festivali’nde (Hamburg) başarılı performanslara imza attı. CHERISE, 30 Nisan’da Salon İKSV’de sahne alacak.

Dilek Sert Erdoğan "Tribute to Aretha Franklin” - Nardis Jazz Club

Türkiye’nin en güçlü RnB & Soul vokallerinden biri olan Dilek Sert Erdoğan, 2002’de “Sing Your Song” adlı müzik yarışmasında “En İyi Kadın Şarkıcı” ödülünü aldıktan sonra müzik sektörüne profesyonel olarak giriş yaptı. 2006’da Amerika’da düzenlenen “International Songwriting Competition” yarışmasında, kendisine ait dört parçayla 14 bin aday arasından, genel performans kategorisinde ilk 25 arasına girmeyi başardı. Dilek Sert Erdoğan, söz ve müzikleri kendisine ait olan dokuz İngilizce parçadan oluşan, Türkiye’nin ilk soul albümü Moments’ı 2013’te çıkardı. Erdoğan, 30 Nisan'da "Tribute to Aretha Franklin" performans adı altında, efsanevi sanatçı Aretha Franklin'in ünlü şarkılarını seslendirmeyi planlıyor. Yurt içinde ve dışında konserlerine devam eden Erdoğan, 30 Nisan’da Nardis Jazz Club’ta sahne alacak.

Yazz Ahmed - Zorlu PSM %100 Studio

Caz trompetçisi olarak müzik kariyerini sürdüren Bahreyn asıllı Yazz Ahmed, müziğinde Arap ve Batı esintileri kullanarak bestelerini üretiyor. Radiohead, Lee Scratch Perry ve Transglobal Underground gibi gruplarla çalışan ve aynı sahneyi paylaşan Ahmed, “Finding My Way Home”un ardından “La Saboteuse” ve “Polyhymnia” albümlerini müzikseverlerle buluşturdu. 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’nde sahne alacak sanatçı, dinleyicilerine Zorlu PSM %100 Studio’dan seslenecek.