Gündem

Tuzla Piyade Okulu'nda 'Atatürk rozeti' takmayan teğmene de, uyaran teğmenlere de 'Silahlı Kuvvetler'den ihraç' kararı!

09 Şubat 2024 18:01

Tuzla Piyade Okulu'nda Atatürk fotoğrafı tartışmasıyla başlayan olayla ilişkin Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından başlatılan soruşturmada, Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilen 7 personel hakkında Kara Kuvvetleri Yüksek Disiplin Kurulu tarafından "Silahlı Kuvvetlerden ayırma" kararı verildiği açıklandı. Böylece, 'Atatürk rozeti' takmayan teğmen ve takmayanları uyaran teğmenlere de ihraç kararı verildi. 

Piyade Okul Komutanlığı'nda 10 Kasım'da düzenlenen anma töreninde Atatürk'ün fotoğrafını yakasına takmayan personel ile buna tepki gösteren diğer personeller hakkında soruşturma başlatıldı.

Teğmenlerden 4'ü yakasına Atatürk fotoğrafı takmayan teğmene tepki gösterenlerden oluşurken, 1'i yakasına Atatürk fotoğrafı takmayan 2'si de ona destek olanlardandı. Önceki gün disipline sevk edilen yedi teğmen hakkında ihraç kararı çıkmıştı. Milli Savunma Bakanlığı, Yüksek Disiplin Kurulu’nun kararını onadığı takdirde teğmenlerin yedisinin ihracı kesinleşerek soruşturma genişletilecekti.

Bakanlık tarafından soruşturmaya ilişkin yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"Cumhuriyet'imizin kurucusu ve Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, ebediyete irtihalinin 85'inci yıl dönümünde Piyade Okul Komutanlığı'nda meydana gelen hadiseye ilişkin başlatılan idari soruşturma kapsamında, olaya karışan ve Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilen personel hakkında Kara Kuvvetleri Yüksek Disiplin Kurulu tarafından; Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu ve Türk Silahlı Kuvvetleri Yüksek Disiplin Kurulları Yönetmeliği amir hükümleri ile diğer mezkur mevzuat gereğince 'Silahlı Kuvvetlerden Ayırma' kararı verilmiştir."

Olaya ilişkin adli süreçten elde edilecek belge ve bilgilere göre diğer süreçlerin işletileceği belirtilerek, "Önceliği müesses disiplini muhafaza etmek olan Türk Silahlı Kuvvetleri'mizde; temel değerlerini sarsacak, disipline aykırı ve askeri hiyerarşiyi bozan, bozabilecek hiçbir kişi, olay ve duruma müsamaha gösterilmeyeceğinden en ufak bir şüphe duyulmamalıdır" denildi.