Gündem

Türkiye Yayıncılar Birliği: 'Muzır' kararları yayıncılığımızı ve kültür dünyamızı tehdit ediyor

30 Aralık 2019 11:37

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, "Kin Kanatlılar", "İçim Dışım Gökkuşağı" ve "Burcu ve Berk / Cinsellik - Cinselliği Keşfediyoruz" kitaplarını, küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna karar vererek 'muzır' neşriyat ilan etti. Türkiye Yayıncılar Birliği bu kararın, kitapların içeriğine, bağlamına, edebi önemi ve değerine bakılmaksızın, uzmanlar tarafından değerlendirilmeden, yetersiz ve soyut gerekçelerle ve keyfi bir biçimde alındığını belirterek bir bildiri yayımladı. "Yeni sansür kurulu Aile Bakanlığ; 3 kitap daha 'muzır' ilan edildi!" başlıklı bildiride "Temel hak ve hürriyetleri, adalet ilkesi ile bağdaşmayacak şekilde sınırlayan Koruma Kurulu yapısı, bir an önce ulusal ve uluslararası içtihatlara uygun bir şekilde değiştirilmeli; hak ve özgürlüklere zorunlu olmadıkça müdahalede bulunmama yükümlülüğü ve sorumluluğuna uyulmalıdır" denildi.

"Yeni sansür kurulu Aile Bakanlığı; 3 kitap daha 'muzır' ilan edildi!" 

Türkiye Yayıncılar Birliği yaptığı açıklamada Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu'nun yeterli gerekçe göstermeksizin kitapları 'muzır' ilan ettiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

"27 Eylül 2019’da 4 kitabı poşete sokan Koruma Kurulu 3 kitabın daha küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna karar vererek 'muzır' neşriyat ilan etti. 26 Aralık 2019’da Resmi Gazete’de yayımlanan, kurulun son kararına göre 'Kin Kanatlılar' (Adem Özbay, Az Kitap); 'İçim Dışım Gökkuşağı' (Mehmet Güler, Özyürek Yayınevi) ve 'Burcu ve Berk / Cinsellik – Cinselliği Keşfediyoruz' (Defne Ongun Müminoğlu, Artemis Yayınları) kitapları içi görülmeyen zarf veya poşet içinde, üzerine 'Küçüklere zararlıdır' ibaresi konularak satılabilecek.

"'Muzır' kararları yayıncılığımızı ve kültür dünyamızı tehdit ediyor"

Eylül ayında alınan kararla 4 kitabın muzır ilan edilmesi üzerine basın açıklaması yapmış ve 2018’de Aile Bakanlığına bağlanan Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun mevcut yapısının ve aldığı kararların, anayasada güvence altına alınmış olan yayınlama özgürlüğünü ihlal ettiğini dile getirmiştik. Bugün görüyoruz ki Koruma Kurulu, kurula nasıl bir uzmanlıkla katkıda bulundukları belli olmayan 5 üyesiyle kitapları 'muzır' ilan etmeye devam ediyor. Kitapların içeriğine, bağlamına, edebi önemi ve değerine bakılmaksızın, uzmanlar tarafından değerlendirilmeden, yetersiz ve soyut gerekçelerle ve keyfi bir biçimde alınan 'muzır' kararları yayıncılığımızı ve kültür dünyamızı tehdit ediyor.

Aile Bakanlığı tarafından atanmış beş birim amirinden oluşan kurul, bu yapısıyla kitaplar hakkında kararlar almaktan vazgeçmelidir. Bir daha tekrarlıyoruz: Temel hak ve hürriyetleri, adalet ilkesi ile bağdaşmayacak şekilde sınırlayan Koruma Kurulu yapısı, bir an önce ulusal ve uluslararası içtihatlara uygun bir şekilde değiştirilmeli; hak ve özgürlüklere zorunlu olmadıkça müdahalede bulunmama yükümlülüğü ve sorumluluğuna uyulmalıdır."

TIKLAYIN - 4 çocuk kitabı "muzır" ilan edildi

TIKLAYIN - Türkiye'de 'muzır' ilan edilen 'Asi Kızlarla Uykudan Önce Hikâyeler' kitabının yazarından 'Türk asi kızlarla' dayanışma mesajı