Gündem

Türkiye, ölen IŞİD lideri Bağdadi'nin kız kardeşinin yakalandığını duyurdu

"Bağdadi'nin ablasından IŞİD'in nasıl işlediği hakkında birçok istihbarat almayı umut ediyoruz"

05 Kasım 2019 07:11

T24 Dış haberler

Reuters'a konuşan kıdemli bir Türk kaynağa göre ABD'nin düzenlediği bir baskında ölen IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'nin kız kardeşi Suriye'nin kuzeyindeki Azez kasabasında Türkiye tarafından yakalandı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da "El Bağdadi'nin kardeşinin tutuklanması terörle mücadele operasyonlarımızın başarısının bir başka örneğidir" açıklamasında bulundu.

65 yaşındaki Rasmiye Awad'ın 5 çocuğuyla beraber düzenlenen bir baskında yakalandığı belirtildi. Yetkili, "Bağdadi'nin ablasından IŞİD'in nasıl işlediği hakkında birçok istihbarat almayı umut ediyoruz" dedi.

Reuters, henüz bu bilgiyi doğrulayamadığını ifade etti.

ABD haber ajansı AP'ye konuşan bir Türk kaynak da benzer bilgiler vererek, Bağdadi'nin kardeşini bir "IŞİD istihbaratı altın madeni" olarak nitelendirdi.

Radikal İslamcı terör örgütü IŞİD'in lideri olan Bağdadi bir ABD baskınında sığınağının altındaki tünellerin altında kendisini patlatarak öldürmüştü. IŞİD, kısa süre sonra Ebu İbrahim el Kureyşi'yi yeni lider ilan etti.

İletişim Başkanı Altun: Kararlılığımız sorgulanamaz

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Awad'ın yakalanmasının Türkiye'nin terörle mücadele operasyonlarının başarısının bir örneği olduğunu ifade etti.

Altun'un Twitter üzerinden İngilizce olarak yaptığı açıklamalar şöyle:

"Türkiye'nin ideolojisi veya nerede kurulduğu gözetmeksizin terör ile verdiği mücadele ara vermeden sürüyor.

El Bağdadi'nin kardeşinin tutuklanması terörle mücadele operasyonlarımızın başarısının bir başka örneğidir.

Halkımızı terörize etmek ve bölgemizi istikrarsızlaştırmak isteyenleri adalet karşısına çıkarmak için olan kararlılığımız sorgulanamaz.

DEAŞ'la mücadelemiz hakkında şüphe yaratmak için çok fazla kara propaganda dönüyor. 

Bizim fikir birliğinde olduğumuz partnerlerimizle güçlü terörle mücadele iş birliğimiz sorgulanamaz"