Politika

"Türkiye'nin 'en mutlu şehri'nde CHP bir adım önde"

"Öğrenci sayısındaki artış seçim sonuçlarına nasıl etki edecek hep beraber göreceğiz"

13 Mart 2019 14:43

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde sağlık ve altyapı bakımından diğer şehirlere kıyasla daha gerilerde olmasına rağmen, son birkaç yıldır ‘en mutlu şehir’ olarak yaşam endeksi listelerinde yerini koruyan Sinop, 31 Mart Yerel Seçimi'ne hazırlanıyor. Yarışın AKP Adayı Ali Çöpçü ve CHP Adayı Barış Ayhan arasında geçtiğini belirten Bizim Karadeniz Muhabiri Ahmet Fatih Yılmaz, “CHP adayı Ayhan’ın seçimler için bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Ama Cumhur İttifakı’nın Adayı Çöpçü bu farkı kapatmak için yoğun çaba sarf ediyor” diyor.

Sinop'ta 2014 yerel seçimlerinde CHP’nin yüzde 54, AKP’nin yüzde 37, MHP’nin yüzde 6, 2018 milletvekilliği seçimindeyse Cumhur İttifakı’nın yüzde 62, Millet İttifakı’nın yüzde 34 oy aldığı Sinop’ta belediye için 3 aday yarışıyor.

Gazete Duvar'dan Özlem Temena'nın haberine göre Sinop’un trafik ve altyapı sorunları olduğuna dikkat çeken Yılmaz şunları söylüyor:

“Sinop 3 tarafı denizlerle çevrili bir kara parçası üzerine yapılaşmış. Maalesef şehrin sokakları oldukça dar. Yazları turizm sezonunda nüfusu normalin 5 katına çıkan şehirde en büyük sorun trafik ve otopark problemi ile turizm altyapısının yetersizliği.”

Altyapı sorununun her iki adayın da gündeminde olduğunu belirten Yılmaz’a göre maliyetli projeler olmasından dolayı çözüm şu an oldukça uzakta, “Örneğin bir çevre yolu projesi beklentisi söz konusu, her iki adayın da bu konuda projeleri bulunuyor fakat bu bir hayli masraflı ve yapılıp yapılamayacağı konusunda şüpheler var.”

Bu yıl, Sinop Üniversitesi’ndeki öğrencilerin seçimleri nasıl etkileyeceğinin de merak konusu olduğunu belirten Yılmaz sözlerini şöyle tamamladı, “Sinop il merkezinde ve sahil kesimindeki ilçelerde sol seçmenlerin yoğunlukta olduğunu söyleyebiliriz. Diğer tarafta iç kesimdeki ilçelerde ise bunun tamamen tersine sağ seçmen ağırlıklı. Son yıllarda Sinop Üniversitesi’ndeki öğrenci sayısındaki artış ve Sinop’ta oy kullanacak olmaları seçim sonuçlarına nasıl etki edecek hep beraber göreceğiz.”