Gündem

Türkiye'deki bütün camilerde, Mescid-i Aksa için sela okundu

10 Mayıs 2021 13:46

Türkiye genelindeki tüm camilerde, öğle ezanının ardından İsrail'in işgali altındaki Doğu Kudüs'teki Mescid-i Aksa ve çevresinde yaşananlar için selalar okundu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İsrail'in işgali altındaki Doğu Kudüs'teki Mescid-i Aksa çevresinde İsrail polisinin Filistinlilere müdahalesi sonrası çıkan olayları; vicdanı, ahlakı, uluslararası hukuku hiçe sayanları kınadığını söyledi.

Erbaş açıklamasında ayrıca, bugün ülkedeki tüm camilerin minarelerinden Mescid-i Aksa'nın kurtuluşu için selalar ve dualar okunacağını duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın açıklamasının ardından, ülkedeki tüm camilerin minarelerinden Kudüs'te yaşananlar için dualar edildi, selalar okundu.

TIKLAYIN - İsrail polisi Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi; gece boyunca devam eden olaylarda 180 Filistinli yaralandı

TIKLAYIN - İsrail polisi Doğu Kudüs'te Filistinlilere müdahale etti; en az 53 kişi yaralandı

"Ey zalimler, azgınlıkta sınırları aştınız"

Erbaş, İsraile gösterdiği tepkide, "Ey zalimler, azgınlıkta sınırları aştınız. Tüm zalimler gibi siz de helak olacaksınız, pişman olacaksınız. Sebep olduğunuz kaos ve anarşinin içinde yok olacaksınız. Yaktığınız terör ateşi, cehenneminiz olacak. İnsanlığın vicdanına sesleniyorum: İnsanlığın en kadim şehri, ortak mirası yok ediliyor. Masum bir halk zorla evlerinden çıkarılıyor, evleri işgal ediliyor. Ölmediğinizi gösterin, insanlık sınavını kaybetmek üzeresiniz. Hukuk, özgürlük ve insanlık adına söylediğiniz her cümle anlamını kaybetmek üzeredir. Ey Yahudiler, Hristiyanlar, çeşitli dinlerin mensupları; Kudüs'ün, peygamberlerin hatırasına ihanet ediliyor. Samimiyet sınavının sonundasınız. Eğer bu vahşeti engellemek için harekete geçmezseniz, Allah ve elçileri adına söyleyeceğiniz hiçbir cümlenin insanlık vicdanında hiçbir zaman hiçbir karşılığı olmayacaktır" ifadelerini kullanmıştı. 

Erbaş, şöyle devam etmişti: 

"Ey Müslümanlar, Müslümanların liderleri, önderleri, hala bir araya gelmeyecek misiniz? Bir avuç azgın azınlığın cesaret aldığı gafletten ne zaman uyanacaksınız. Sizi vahyin şehrine umursamaz kılan, masumların yanında durmaktan alıkoyan nedir? Tarihin en büyük zorbalarının ve zalimlerinin bile Allah'ın mescitlerini kirletmeye gücü yetmemiştir. Elbette masum Filistinlilerin özgürlük mücadelesi de galip gelecektir. Zalimler yok olacak, mescitlerde barışın ve rahmetin çağrısı, insanlığın ufkunu aydınlatmaya devam edecektir ama Kudüs'ün izzeti çiğnenirken, masum insanların hayatına, inanç ve düşünce özgürlüğüne insafsızca müdahale edilirken, vahiyle kutsanan şehir tahrip edilirken duyarsız kalanlar, insanlık vicdanında, tarihin ve geleceğin önünde mahkum, alemlerin Rabb'inin huzurunda rezil ve rüsva olacaklardır."