Gündem

“Türkiye’de Sivil Toplum Örgütleri” raporu: “STK’lar tüm baskılara rağmen demokrasi için direnmeye devam ediyor”

22 Şubat 2024 19:10

T24 Ankara Bürosu

Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nin (STGM) hazırladığı “Türkiye’de Sivil Toplum Örgütleri” raporunda, hareket ve çalışma alanlarının giderek daralmasına rağmen sivil toplum örgütlerinin demokrasi için direnmeye devam ettikleri belirtildi. 

STGM’nin 20. kuruluş yıldönümü nedeniyle hazırlanan raporda, Türkiye’deki sivil toplum örgütlerinin çalışma alanlarının özellikle son 20 yılda çalışma giderek daraldığı belirtildi. Yasal düzenlemelerin ve devlet baskısının artmasıyla sivil toplumun hareket alanının giderek kısıtlandığının anlatıldığı raporda, buna karşılık STK’ların baskılara rağmen demokrasi için direnmeye devam ettikleri vurgulandı.

Raporda, Türkiye’deki sivil toplum örgütlerinin sayısının Avrupa ülkelerine kıyasla, düşük olduğuna dikkat çekildi. Raporda, Almanya’da 620 bin, Fransa’da 1 milyon 500 bin, Türkiye’de ise yaklaşık 100 bin sivil toplum örgütünün bulunduğu kaydedildi. Raporda bu durumun Türkiye’deki sivil toplumun güçlendirilmesi ve desteklenmesi gerekliliğini bir kez daha gösterdiği ifade edildi. 

Raporda, mevzuattan kaynaklı sorunlar nedeniyle yardım ve bağış toplamakta zorlanan örgütlerin, gönüllü katkılar ve üye aidatlarıyla ayakta kalmaya çalıştıkları, buna karşılık demokratik bir Türkiye için mücadelelerini sürdürmeye devam edecekleri belirtildi.