Gündem

Türkiye Barolar Birliği: Muş Barosu’na saldırı kabul edilemez

“Muş Barosu’na fiili müdahaleyi saldırı olarak görüyoruz”

15 Şubat 2022 15:02

Türkiye Barolar Birliği (TBB), avukaat Tarık Güneş’in tutuklanmasına tepki göstermek için Muş adliyesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen Muş Barosu Başkanı Kadir Karaçelik’in polis engellemesiyle karşılaşmasına tepki gösterdi. Fiili müdahaleleri "saldırı" olarak nitelendiren TBB, durumun kabul edilemez olduğunu belirtti.

“Savunma haktır; barolar insan haklarını korumakla görevlidir” başlıklı yazılı açıklama yapan TBB, Muş Valiliği'nin yasaklama kararı gerekçe gösterilerek, açıklamanın hukuka ve usule aykırı olarak engellenmesinin kabul edilemez olduğuna dikkati çekerek, aynı zamanda temel hak ve özgürlüklerin ihlali niteliğinde olduğunu da vurguladı.

“Muş Barosu’na fiili müdahaleyi saldırı olarak görüyoruz”

Muş Barosu'na yönelik fiili müdahaleleri, avukatlara, meslek örgütlerine ve birliğe saldırı olarak gördüklerini açıklayan TBB, yaptıkları yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“Kamu gücünü kullanma iktidarına sahip kişi, kurum ve makamlara, avukatlık mesleğine ilişkin uluslararası ve ulusal düzenlemeleri hatırlatmayı bir görev biliyoruz. Avrupa Konseyi Avukatlık Mesleğinin İcrasındaki Özgürlükler Hakkında 9 Numaralı Tavsiye Kararı uyarınca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ilgili maddeleri dikkate alınarak avukatlık mesleğinin icrasındaki özgürlüğün ayrım gözetmeden, hükümet veya kamudan gelebilecek uygunsuz müdahalelere yer vermeyecek şekilde korunması, teşvik edilmesi ve bağımsızlık prensibine saygı gösterilmesi için gereken tüm tedbirler alınmalıdır. Keza mesleki standartlara uygun olarak hareket eden avukatlar, herhangi bir yaptırıma veya baskıya tabi tutulmamalıdırlar veya bununla tehdit edilmemelidirler. Türkiye Barolar Birliği olarak, meslektaşlarımızı ve meslek örgütleri olan barolarımızı anayasal güvence, görev ve yetkilerimiz çerçevesinde herhangi bir kişi, kurum veya makamdan gelecek fiili müdahale veya saldırılara karşı yalnız bırakmayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız."

71 barodan ortak açıklama: Barışçıl toplantı hakkı engellenemez

Türkiye Barolar Birliği’nin ardından 71 baro da yaptıkları, “Barışçıl toplantı hakkı engellenemez” başlıklı ortak açıklama ile Muş Barosu’na dönük engellemeye tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada, “Muş Barosu'na bağlı iki avukat meslektaşımız 12.02.2022 tarihinde gözaltına alınmış, 13.02.2022 tarihinde adliyeye sevk edilen avukat meslektaşlarımızdan biri tutuklanmış, diğeri ise adli kontrolle serbest bırakılmıştır. Muş Barosu avukatlarının sorgusu sonrasında kolluk görevlilerinin adliye içinde müdafilik üstlenen avukatların görüntüsünü almasına tepki olarak 14.02.2022 tarihinde Muş Adliyesi önünde yapmak istediği basın açıklaması Muş Valiliği'nin yasaklama kararı gerekçe gösterilerek engellenmiş ve Muş Barosu Başkanı Av. Kadir Karaçelik'e basın açıklaması yaptırılmamıştır” denildi.

Muş Valiliği'ne çağrı: İhlalleri sona erdirin

Muş Barosu tarafından yapılmak istenen basın açıklamasının engellemesinin Anayasa'nın 13. maddesine açıkça aykırı olduğu ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Anayasa'nın 13. maddesine göre temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasa'nın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasa'nın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz.

Yine yasaklama kararı barışçıl toplantı hakkının kullanımına müdahale etmek için yeterli ve somut gerekçeler içermemektedir. Bugün Muş'da engellenen basın açıklamasıyla Muş Barosu'nun görev yapması engellenmiştir. Bu durum demokratik toplum değerleriyle bağdaşmayan ve dolayısıyla kabul edilemez bir tutumdur. Muş Barosu'nun yasalardan kaynaklanan görevini yapmasının engellenmesini kınıyor, Muş Valiliği'ne Muş Barosu'nun görevini yapmasını engellemeye yönelik ihlallerini sona erdirme çağrısında bulunuyoruz.”

İmzalayanlar

 1. Adana Barosu
 2. Adıyaman Barosu
 3. Afyon Barosu
 4. Ağrı Barosu
 5. Amasya Barosu
 6. Ankara Barosu
 7. Antalya Barosu
 8. Ardahan Barosu
 9. Artvin Barosu
 10. Aydın Barosu
 11. Balıkesir Barosu
 12. Bartın Barosu
 13. Batman Barosu
 14. Bilecik Barosu
 15. Bingöl Barosu
 16. Bitlis barosu
 17. Bolu Barosu
 18. Burdur Barosu
 19. Bursa Barosu
 20. Çanakkale Barosu
 21. Çankırı Barosu
 22. Denizli Barosu
 23. Diyarbakır Barosu
 24. Düzce Barosu
 25. Edirne Barosu
 26. Elazığ Barosu
 27. Erzincan Barosu
 28. Erzurum Barosu
 29. Eskişehir Barosu
 30. Gaziantep Barosu
 31. Giresun Barosu
 32. Hakkari Barosu
 33. Hatay Barosu
 34. Iğdır Barosu
 35. Isparta Barosu
 36. İstanbul Barosu
 37. İzmir Barosu
 38. Kahramanmaraş Barosu
 39. Kars Barosu
 40. Kastamonu Barosu
 41. Kayseri Barosu
 42. Kırıkkale Barosu
 43. Kırşehir Barosu
 44. Kilis Barosu
 45. Kocaeli Barosu
 46. Konya Barosu
 47. Kütahya Barosu
 48. Malatya Barosu
 49. Manisa Barosu
 50. Mardin Barosu
 51. Mersin Barosu
 52. Muğla Barosu
 53. Muş Barosu
 54. Nevşehir Barosu
 55. Ordu Barosu
 56. Osmaniye Barosu
 57. Sakarya Barosu
 58. Samsun Barosu
 59. Siirt Barosu
 60. Sinop Barosu
 61. Şanlıurfa Barosu
 62. Şırnak Barosu
 63. Tekirdağ Barosu
 64. Tokat Barosu
 65. Trabzon Barosu
 66. Tunceli Barosu
 67. Uşak Barosu
 68. Van Barosu
 69. Yalova Barosu
 70. Yozgat Barosu
 71. Zonguldak Barosu